Dobre, že sme sa dištancovali od Maďarska a Poľska, V4 je nám na príťaž, tvrdí poslanec Za Ľudí - MAGAZÍN 1
Slovensko

Dobre, že sme sa dištancovali od Maďarska a Poľska, V4 je nám na príťaž, tvrdí poslanec Za Ľudí

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Poslanec strany Za Ľudí Tomáš Valášek, ktorý je aj predsedom výboru NR SR pre európske záležitosti sa vyjadril, že je rád, že sme sa ako krajina v spore EÚ vs. Maďarsko a Poľsko otočili našim susedom chrbtom. Naše záujmy sú vraj odlišné a tento spolok je nám na príťaž. Navrhol tiež prestať uskutočňovať samity V4 pred stretnutiami európskych lídrov.

Pred pár dňami bola v Bruseli definitívne dosiahnutá dohoda o rozpočte EÚ a o Fonde obnovy, ktorý má pomôcť krajinám preklenúť negatívne hospodárske dôsledky koronakrízy.

Proces blokovalo nespokojné Maďarsko s Poľskom, ktorým sa nepáčila podmienka, že by malo byť vyplácanie peňažných prostriedkov viazané na dodržiavanie princípov právneho štátu. Obávali sa totiž zneužitia tohto princípu, ktorý by ich vraj mohol nútiť na ústupky voči LGBT agende či migrácii.

Krátko pred bruselským summitom sa však na úrovni diplomatov dosiahlo kompromisné riešenie a to vo forme spoločného vyhlásenia, v ktorom sa objasní, že mechanizmus právneho štátu sa nebude používať proti žiadnej členskej krajine bez rozhodnutia Súdneho dvora EÚ.

Slovensko a ani Česko sa však v tomto spore na stranu Maďarov a Poliakov, s ktorými zdieľa členstvo vo Vyšehradskej štvorke, nepostavilo.

Tomáš Valášek zo strany Za ľudí, ktorý pôsobil na poste veľvyslanca SR pri NATO a v súčasnosti figuruje vo vedení parlamentného eurovýboru, je napríklad „rád,“ že naša krajina sa zachovala tak, ako sa zachovala.

„Dostávame sa do čoraz hlbšieho konfliktu medzi našimi záujmami a tými, ktoré presadzujú Budapešť a Varšava. Keď k tomu ešte prirátam reputačné škody – Vyšehrad sa stáva vo zvyšku Európy pejoratívom –, tak je načase dať si trochu odstup,“ píše v komentári.

„Prestal by som so samitmi V4 pred stretnutiami európskych lídrov. Máme čím ďalej, tým menej spoločných cieľov v Európe, rozchádzame sa v metódach, ako si v Únii presadiť to svoje, a asociácia s V4 je nám dnes najmä na príťaž,“ uzatvára.