Dnes ráno sa mohla začať vojna s Iránom. Lietadlá boli vo vzduchu a lode na svojich pozíciách. Trump si to však rozmyslel - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Dnes ráno sa mohla začať vojna s Iránom. Lietadlá boli vo vzduchu a lode na svojich pozíciách. Trump si to však rozmyslel

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Armáda Spojených štátov amerických mala povolenie k útoku. Americký prezident Donald Trump v noci na piatok vydal povolenie, aby letectvo a námorníctvo zasiahlo niekoľko cieľov v Iráne.

Malo ísť za odvetu za zostrelený dron, ale na poslednú chvíľu útok sám americký prezident odvolal. Uvádza denník The New York Times s odvolaním sa na zdroje v administratíve.

Iránske revolučné gardy vo štvrtok zostrelili americký dron RQ-4 Global Hawk, ktorý podľa nich narušil iránsky vzdušný priestor. Američania však tvrdia, že nad iránskym územím žiadne ich drony neboli a že došlo k zostreleniu bezpilotného stroja, ktorý sa pohyboval v medzinárodnom vzdušnom priestore.

Americký denník uvádza, že k útoku malo dôjsť skoro ráno okolo 3:30 teheránskeho času (pozn. 1:00 nášho času), aby nedošlo k veľkému počtu obetí medzi iránskymi vojakmi a civilným obyvateľstvom.

Lietadlá amerického letectva už boli vo vzduchu a lode námorníctva na svojich pozíciách. Za ciele si Američania vybrali napríklad radar a raketové batérie.

V čase, keď prišiel príkaz na zastavenie akcie, nedošlo ešte k žiadnemu odpáleniu striel, uvádza New York Times svoj zdroj. Podľa denníka zatiaľ nie je jasné, prečo došlo k zastaveniu operácie.

Špekuluje sa, že si to Trump na poslednú chvíľu rozmyslel, alebo došlo k nejakým problémom strategického charakteru alebo v logistike.

Iránske revolučné gardy včera oznámili, že na juhu Iránu zostrelili americký prieskumný dron RQ-4 Global Hawk. Centrálne velenie Ozbrojených síl USA (CENTCOM) informácie poprelo a uviedlo, že v iránskom vzdušnom priestore americké drony neboli. Neskôr USA uviedli, že dron bol v medzinárodnom vzdušnom priestore.

Zostrelenie amerického dronu včera na Twitteri okomentoval aj americký prezident Donald Trump, ktorý uviedol, že Irán urobil veľkú chybu.

zdroj: nytimes.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *