Zo sveta

Denne bola vystavovaná riziku nákazy. Covid dostala nakoniec dva dni po očkovaní

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Zdravotná sestra Martina (48) z chirurgického oddelenia jednej zo stredočeských nemocníc bola zaočkovaná vakcínou od firmy Pfizer už 13. januára. Tri dni potom však stratila chuť a čuch a ochorela na Covid-19. Je to normálne? Načo tá vakcína teda je, pýtala sa rodina, informuje portál Novinky.cz

Od jari bola zdravotná sestra prakticky denne vystavená riziku nákazy. Na jeseň nastúpila na covidové oddelenie, ale aj tam sa dokázala nákaze vírusom vyhnúť. Aspoň si to myslela.

Ochranu nezískáte okamžitě po vpichu vakcíny, může trvat i dva týdny, než začne organismus chránit“ Jindřich Olšovský, FN u sv. Anny.

Keď dostala na začiatku roka prvú dávku vakcíny, vyzeralo to, že nad pandémiou vyhrala. Hneď na druhý deň po očkovaní však dostala nádchu.

„Tomu som neprikladala váhu, nádchu mám v tomto období bežne. Lenže začalo byť zle aj môjmu partnerovi a potom zistil, že sa nakazil covidom. Keď som štvrtý deň po vakcinácii stratila chuť a čuch, test nasledujúci deň len potvrdil, čo už som vedela,“ opísala Právu okolnosti nákazy zdravotníčka.

Dostala som prvú dávku očkovania, takže som vedela, že ma v lepšom prípade ochráni z polovice, „povedala Martina.

„Ale pravdepodobne ma partner nakazil tesne predtým, než som dostala vakcínu. Napodiv on sa s tým vyrovnal v podstate lepšie ako ja, hoci mal o niečo vyššiu teplotu. Ja som dva týždne mala teploty ľahko cez 37 stupňov, ale trpela som silnými bolesťami hlavy, tá sa mi často točila, bolelo ma celé telo, veľmi ruky a nohy,“ opísala priebeh ochorenia Martina. „Teraz som už druhý týždeň v práci, ale stále u mňa pretrváva silná únava. Bolia ma ruky aj nohy a som schopná spať aj dvanásť hodín v kuse,“ dodala zdravotná sestra.

Medzi nemocničným personálom v tomto zariadení nie je jediným prípadom. „Viem, že sa po očkovaní nakazila ešte jedna kolegyňa. Ani u nej to nebolo bezpríznakové, ale zvládla ochorenie doma, nebola hospitalizovaná, „doplnila zdravotná sestrička s tým, že obe si budú musieť počkať na druhú dávku očkovania po 90-tich dňoch.

„Tak nám to oznámilo vedenie nemocnice. Domnievam sa, že tie tri mesiace predstavujú obdobie, keď sme bezpečne chránené protilátkami po prekonaní ochorenia. „Či nákazu po prvej dávke vakcíny mala na svedomí práve britská variant vírusu, české zdravotné sestry nevedia. „Nikto v našich vzorkách nič neskúmal, teda neviem, akú mutáciu tohto typu koronavírusu som prekonala,“ povedala redakcii Práva pani Martina.

„Aj u nás vo Fakultnej nemocnici u sv. Anny (FNUSA) v Brne sa stalo, že niekoľko zdravotníkov ochorelo aj cez aplikáciu prvej dávky vakcíny. Nepovažujem to však za nič nelogické. Podľa dostupných informácií je ochrana po prvej dávke zhruba päťdesiat percent. To je jedna vec. Druhá je, že ani päťdesiatpercentné ochranu nezískate okamžite po vpichu vakcíny. Môže trvať aj dva týždne, než začne organizmus chrániť. A je tu samozrejme aj možnosť, že človek, ktorý príde na prvú dávku, je už po kontakte s pozitívnym bez príznakov a prejaví sa to neskôr, „povedal Právu Jindřich Olšovský, námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť FNUSA.

zdroj: Novinky.cz