Demonštranti v Kazachstane berú zbrane policajtom priamo na ulici. Rusi posielajú výsadkárov - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Demonštranti v Kazachstane berú zbrane policajtom priamo na ulici. Rusi posielajú výsadkárov

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V Kazachstane to naozaj vrie a niekoľko okolitých krajín v rátane Ruska posielajú svoje mierové jednotky na upokojenie situácie do krajiny.

Demonštranti tam na uliciach odzbrojujú ťažkoodencov a útočia na štátne budovy.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan oznámil, že Organizácia zmluvy kolektívnej bezpečnosti (OSKB) vyšle do Kazachstanu mierové sily. Majú pomôcť stabilizovať situáciu v krajine.

Rada kolektívnej bezpečnosti OSKB v súvislosti so žiadosťou kazachstanského prezidenta Kasym-Žomarta Kemeluly Tokajeva rozhodla vyslať do Kazachstanu Kolektívne mierové sily. V stredu večer to oznámil arménsky premiér Nikol Pašinjan, ktorý Rade predsedá.

Rusko vo štvrtok v reakcii na to oznámilo, že vyslalo svojich výsadkárov do Kazachstanu ako súčasť mierových síl, ktoré majú prispieť k upokojeniu situácie.

„Vzhľadom na žiadosť prezidenta republiky Kasym-Žomarta Kemelulu Tokajeva a v súvislosti s hrozbou pre národnú bezpečnosť a suverenitu Republiky Kazachstan, ktorá bola vyvolaná okrem iného zahraničným zasahovaním, Rada kolektívnej bezpečnosti OSKB v súlade s článkom 4 Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti rozhodla vyslať Kolektívne mierové sily OSKB do Republiky Kazachstan,“ stojí vo vyhlásení Pašinjana na Facebooku.

Pašinjan upozornil, že kontingent mierových síl OSKB bude pôsobiť v Kazachstane časovo obmedzenú dobu za účelom stabilizácie situácie v krajine.

Ministerstvo zahraničia Kazachstanu medzitým oznámilo, že krajina čelí útoku ozbrojených teroristických skupín, ktoré boli vycvičené za hranicami. OSKB má poskytnúť vojenskú pomoc v prevedení protiteroristickej operácii. Zároveň MZV krajiny upozorňuje, že Kazachstan sa naďalej pridržiava svojich medzinárodných záväzkov v oblasti ochrany ľudských práv.

Pripomeňme, že protesty v Kazachstane začali v prvých dňoch nového roka. Obyvatelia miest Žanaozen a Aktau usporiadali zhromaždenie na protest proti zdvojnásobeniu cien plynu, čo ministerstvo energetiky vysvetlilo tým, že od 1. januára sa ceny určujú prostredníctvom elektronického obchodovania na základe ponuky a dopytu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *