Zo sveta

Demonštranti Black Lives Matter vo Švédsku požadujú úplné zrušenie polície

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Demonštranti Black Lives Matter (BLM) v multikultúrnom švédskom meste Malmö rozdávali letáky, v ktorých požadovali zrušenie polície, uvádzajú miestne správy.

Letáky boli rozdané počas posledného protestu BLM v meste na námestí Möllevångstorget. V letákoch boli požiadavky, aby vo Švédsku bola „zrušená polícia“, a bola spomenutá aj podpora migrantom, ktorí boli deportovaní.

„Bez ohľadu na to, kde sa riadi politika kapitalistickej a rasovej – biele nadvlády, štruktúry sú rovnaké,“ stojí v letáku, podľa správy spravodajského portálu Nyheter Idag.

„Hoci história švédskej polície nemá rovnaký vzťah k otroctvu ako Spojené štáty, vznikli tu rovnaké štruktúry: inštitucionalizovaný rasizmus, kde je jasné, kto je najviac prenasledovaný, zastavovaný a kontrolovaný, zneužívaný, umlčovaný a dokonca zavraždený,“ stojí v letáku.

„Aby sme to ukončili, nemôžeme jednoducho odrezať niektoré „zhnité vetvy“; musíme vykopať celý strom s koreňmi, musíme sa úplne zbaviť polície, „dodala skupina.

Švédske noviny Expressen uviedli, že protest trval len 30 minút a zúčastnilo sa ho okolo 500 ľudí, čo je v rozpore s opatreniami proti šíreniu koronavírusu. Štátom je zakázané zhromaždenie viac ako 50 ľudí.

Počas minulého týždňa Švédsko zažilo niekoľko protestov v solidarite s aktivistami BLM v Spojených štátoch po smrti kriminálnika George Floyda z Minneapolise. Mnoho demonštrácií tiež požadovalo zníženie platieb alebo zrušenie polície.

Pri jednom proteste v Göteborgu, ktorý sa konal cez víkend, sa demonštrácia premenila v nepokoje, zatiaľ čo polícia stratila kontrolu nad davom, ktorý rozbíjal obchody a pokračoval v rabovaní.

Švédsko, ktoré už podľa policajného šéfa Erika Norda v Göteborgu má jednu z najmenších policajných síl v Európe, už skôr malo veľké problémy s dôstojníkmi, ktorí opustili toto povolanie.

Správa z roku 2016 uvádza, že až 80 percent švédskej polície zvažuje zmenu kariéry. Polícia sa snažila nájsť regrútov, zatiaľ čo vláda požadovala viac dôstojníkov z rôznych prostredí.

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *