Dánsko od piatku nepovažuje Covid za kritickú chorobu. Nebude kontrolovať ani covid-passy - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Dánsko od piatku nepovažuje Covid za kritickú chorobu. Nebude kontrolovať ani covid-passy

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Dánsko ruší všetky karanténne opatrenia. S platnosťou od piatku už nebude považovať chorobu COVID-19 za kritickú hrozbu pre spoločnosť. Ministerstvo zdravotníctva zdôvodňuje rozvoľnenie predovšetkým vysokým počtom naočkovaných ľudí.

Dáni majú jasno – COVID-19 už nepredstavuje riziko a nie je sa preto nutné kvôli nemu obmedzovať. Pri vstupe do reštaurácií, kín, telocviční alebo napríklad na športové podujatia sa tak už ľudia nebudú musieť preukazovať covid pasy.

“Epidémia je pod kontrolou, máme rekordne vysokú zaočkovanosť. Preto môžeme zrušiť špeciálne nariadenia, ktorá sme museli zaviesť v boji proti chorobe COVID-19. Vláda sľúbila, že sa týchto opatrení nebudeme držať dlhšie, než bude nutné, “uviedol dánsky minister zdravotníctva Magnus Heunicke.

Dánsko s päť a pol milióna obyvateľmi patrí medzi očkovacích premiantov. Kompletnú vakcináciu má za sebou takmer 78 percent obyvateľov a viac ako 80 percent dostalo aspoň jednu dávku.

V krajine v súvislosti s covidom evidujú denne priemerne 550 nakazených a dve úmrtia. Dánsky minister zdravotníctva ale nevylučuje možnosť, že vláda reštrikcie v budúcnosti zase zavedie.

K podobnému kroku ako Dánsko sa koncom septembra chystá aj Švédsko s podobne vysokou zaočkovanosťou. Takisto chce zrušiť väčšinu reštrikcií.