Dánsko, Nórsko a už aj Bulharsko pozastavujú vakcínu AstraZeneca. Reagujú na krvné zrazeniny

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Bulharsko pozastaví použitie vakcíny spoločnosti AstraZeneca do tej doby, než Európska lieková agentúra nerozptýli pochybnosti o bezpečnosti daného preparátu, vyhlásil predseda bulharskej vlády Bojko Borisov.

Počas pracovnej schôdze s ministrami bulharský premiér Bojko Borisov zdôraznil, že jednotliví členovia Európskej únie sú len „užívatelia“, zatiaľ čo samotné zmluvy s výrobcami preparátov uzatvárala Európska komisia a schvaľovala Európska lieková agentúra (EMA).

„Kým Európska lieková agentúra presne a jasne v písomnej podobe nepotvrdí, či je možné používať vakcínu AstraZeneca alebo nie, použitie tohto preparátu je pozastavené,“ uviedol Borisov.
Podľa slov riaditeľa Bulharskej liekovej agentúry Bogdana Kirillova očkovanie dvoma ďalšími preparátmi, a síce vakcínami spoločností Pfizer a Moderna, bude pokračovať.

Rada expertov zo Svetovej zdravotníckej organizácie sa zaoberá správami o odmietnutí používaní vakcíny od spoločnosti AstraZeneca v mnohých krajinách EÚ. Uviedol to hovorca WHO agentúre RIA Novosti.

„Je zdokumentované, že vakcína je bezpečná a efektívna. Musíme však reagovať na správy o možných vážnych vedľajších účinkoch zaznamenaných tak v Dánsku, ako aj v ďalších európskych krajinách,“ uviedol na tlačovej konferencii riaditeľ dánskej Štátnej rady pre zdravotníctvo Sören Broström. Dánska sa týka jeden prípad úmrtia.

„Akonáhle WHO plne pochopí, čo sa stalo, organizácia okamžite verejne oznamuje svoje zistenia alebo akékoľvek zmeny existujúcich odporúčaní,“ dodal zdroj agentúry.

Včera informovali nórske úrady o tom, že vo svojej krajine pozastavujú očkovanie vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Používanie vakcíny proti koronavírusu AstraZeneca už pozastavili aj dánske úrady, a to ako aj v Nórsku, v súvislosti so správami o možnom vzniku krvných zrazenín. Podľa dánskej štátnej rady pre zdravotníctvo však toto rozhodnutie neznamená, že by Kodaň úplne odmietla túto očkovaciu látku.

„Je nutné zdôrazniť, že neodmietame vakcínu AstraZeneca, ale iba jej dávame pauzu,“ vyhlásil riaditeľ dánskej štátnej rady pre zdravotníctvo Sören Broström.

Spoločnosť AstraZeneca však odmieta dôkazy o spojitosti ich vakcíny s krvnými zrazeninami

„Analýza našich údajov o bezpečnosti z viac ako desiatich miliónov záznamov nezistila nijaké dôkazy o zvýšenom riziku pľúcnej embólie alebo hlbokej žilovej trombózy u žiadnej definovanej vekovej skupiny, pohlavia, šarže alebo konkrétnej krajiny po podaní vakcíny,“ uviedol hovorca spoločnosti AstraZeneca.

„V skutočnosti je zaznamenaný počet takýchto udalostí u očkovaných osôb podstatne nižší, ako v bežnej populácii,“ dodal.