Dánsko ako prvý štát vyhostí sýrskych migrantov naspäť do ich krajiny

Dánsko je prvá európska krajina, ktorá nepredlžuje sýrskym utečencom povolenia na pobyt s tým, že je už časť sýrskeho územia dostatočne bezpečná, aby sa tam mohli vrátiť. Od minulého leta dánske úrady zamietli žiadosti o predĺženie dočasného pobytu už 189 Sýrčanom.

Vláda v Kodani to zdôvodnila tým, že vychádza zo správy, podľa ktorej sa bezpečnostná situácia v častiach Sýrie značne zlepšila. V Dánsku sú teraz preverovaná povolenie na pobyt asi piatim stovkám sýrskych utečencov, ktorí pochádzajú z Damasku a okolia.

V Dánsku sa o postupe vlády začalo hovoriť, keď nedávno na prax v televízii upozornila devätnásťročná utečenkyne Aja abú Dáhirová z Nyborg. Dojala divákov, keď sa so slzami v očiach pýtala, čím sa jej rodina previnila.

Generálna tajomníčka dánskej rady pre utečencov Charlotte Slenteová označila nové pravidlá uplatňované v Dánsku voči Sýrčanom za ponižujúce zaobchádzanie. „Nesúhlasíme s rozhodnutím označiť oblasť Damasku alebo akejkoľvek inej časti Sýrie za bezpečné a vhodné na návrat utečencov. To, že sa niekde nebojuje, neznamená, že sa tam ľudia môžu vrátiť. Iné štáty ani OSN Damask za bezpečný nepovažujú, „oznámila Slenteová.

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré sa liberálom nepáčia, no potrebujeme, aby ste nás v našom boji podporili! Ľubovoľnou sumou nám pomôžete ísť v tejto ceste ďalej! ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353