adplus-dvertising

Dánsko ako prvý štát vyhostí sýrskych migrantov naspäť do ich krajiny

Dánsko je prvá európska krajina, ktorá nepredlžuje sýrskym utečencom povolenia na pobyt s tým, že je už časť sýrskeho územia dostatočne bezpečná, aby sa tam mohli vrátiť. Od minulého leta dánske úrady zamietli žiadosti o predĺženie dočasného pobytu už 189 Sýrčanom.

Vláda v Kodani to zdôvodnila tým, že vychádza zo správy, podľa ktorej sa bezpečnostná situácia v častiach Sýrie značne zlepšila. V Dánsku sú teraz preverovaná povolenie na pobyt asi piatim stovkám sýrskych utečencov, ktorí pochádzajú z Damasku a okolia.

V Dánsku sa o postupe vlády začalo hovoriť, keď nedávno na prax v televízii upozornila devätnásťročná utečenkyne Aja abú Dáhirová z Nyborg. Dojala divákov, keď sa so slzami v očiach pýtala, čím sa jej rodina previnila.

Generálna tajomníčka dánskej rady pre utečencov Charlotte Slenteová označila nové pravidlá uplatňované v Dánsku voči Sýrčanom za ponižujúce zaobchádzanie. „Nesúhlasíme s rozhodnutím označiť oblasť Damasku alebo akejkoľvek inej časti Sýrie za bezpečné a vhodné na návrat utečencov. To, že sa niekde nebojuje, neznamená, že sa tam ľudia môžu vrátiť. Iné štáty ani OSN Damask za bezpečný nepovažujú, „oznámila Slenteová.