Dánska premiérka ma cieľ nedať azyl ani jednému migrantovi - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Dánska premiérka ma cieľ nedať azyl ani jednému migrantovi

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Dánska premiérka Mette Frederiksenová ma nový plán a to neprijať do krajiny už ani jedného migranta. Vyslovila to pri rozprave v parlamente. Dánsko už minulý rok prijalo minimálne počet migrantov, ale dôvodom môže byť aj pandémia koronavírusu.

„Nemôžem prisľúbiť nula žiadateľov o azyl, ale môžeme vytvoriť víziu, ako sme to spravili pred voľbami, že chceme nový azylový systém a že ho vieme zaviesť,“ povedala Frederiksenová.

V minulom roku bolo v krajine zaregistrovaných 1 547 migrantov, čo je najmenšie číslo od roku 1998. Zároveň je to menej ako desatina z počtu azylantov v roku 2015, vtedy o azyl v Dánsku žiadalo viac ako 21-tisíc ľudí.

„Musíme sa postarať o to, aby ich neprišlo veľa do našej krajiny, inak bude naša sociálna súdržnosť v ohrození. Už teraz je vystavená riziku,“ povedala premiérka. V roku 2019 však dánska vláda súhlasila s návrhom OSN na systém kvót na prerozdeľovanie migrantov.