Ďalšie milióny na vojenskú techniku! 320 miliónov nás budú stáť nové transportéri - MAGAZÍN 1
Slovensko

Ďalšie milióny na vojenskú techniku! 320 miliónov nás budú stáť nové transportéri

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Slovenské ministerstvo obrany plánuje nakúpiť 400 obrnených transportérov v základnom prevedení. Potvrdila to hovorkyňa rezortu Danka Capáková.

Reč je o 420 obrnených transportéroch 4×4 v základnom prevedení. Súťaž ministerstvo vyhlásilo minulý týždeň a počíta s čiastkou 321 miliónov eur bez DPH. Pritom vláda pôvodne schválila nákup za 780 miliónov eur. V oboch prípadoch sa jedná o rovnaký počet transportérov.

Výsledky medzinárodného tendra budú známe začiatkom júla. S víťazom bude uzavretá zmluva na desať rokov. Na desať rokov budú rozdelené aj výdavky. Objednávka sa týka iba základnej platformy obrneného vozidla 4×4. Ministerstvo obrany SR počíta aj s možnosťou zapojenia domáceho obranného priemyslu.

Tender bude zahŕňať aj opciu na nákup transportérov pre ministerstvo vnútra, ktoré budú v rovnakom prevedení ako tie obranné.

Zatiaľ nie je jasné, aké presne charakteristiky budú transportéry mať. Na vozidlá sa ale môžu dodatočne namontovať delostrelecké systémy alebo aj silnejší balistická ochrana.

Vlani ministerstvo obrany predložilo projekt na nákup transportérov 8×8. Doteraz o ňom vláda z neznámych dôvodov nerozhodla.

Slovensko sa v uplynulých rokoch zaviazalo zvýšiť výdavky na obranu a zahájilo rozsiahlu modernizáciu armády. Bratislava už podpísala kontrakt na nákup 14 kusov najmodernejších verzii stíhacích lietadiel F-16 zo Spojených štátov.

Začiatkom tohto roka ministerstvo obrany podpísalo zmluvu na nákup 25 modernizovaných húfnic Zuzana 2 za 172 miliónov eur. Zákazku zaistí štátna firma Konštrukta-Defence. Dodané budú postupne do roku 2022.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *