Zo sveta

Ďalšia alergická reakcia na vakcínu proti Covidu. Zdravotníčka z USA nemohla dýchať

U zdravotníckej pracovníčky na Aljaške sa po očkovaní vakcínou firmy Pfizer proti COVID-19 objavila alergická reakcia. Po prvých desiatich minútach od vakcinácie bola začervenaná, neskôr trpela podľa lekárov vedľajšími príznakmi – dýchavičnosťou alebo zvýšenú srdcovou frekvenciou. Podľa tamojších lekárov nejde u novej vakcíny o nič nečakaného. Informoval o tom web CNN, informuje portál cnn.iprima.cz

Má ísť o prvý zaznamenaný prípad alergickej reakcie na vakcínu v USA od pondelka, kedy sa s očkovaním začalo. Ako vôbec prvá začala s očkovaním proti koronavírusu Veľká Británia, ktorá deň potom ohlásila alergickú reakciu u dvoch zaočkovaných zdravotníkov. Hlavné lekárka pre Aljašku Anne Zinková uviedla, že práve preto odborníci s vedľajšími účinkami u časti očkovaných počítali.

„Všetky siete, ktoré sú oprávnené vykonávať očkovanie na Aljaške, musia mať po ruke lieky na liečbu alergickej reakcie, a to bol tiež prípad Juneau,“ spomenula Zinková región, kde k problému došlo.

Žena, ktorá mala alergickú reakciu, bola medzi zamestnancami očkovanými práve v nemocnici v Juneau. Mala vyrážku na tvári a hrudníku, bola dusená a srdce jej bilo neobvykle rýchlo. „Mala som obavy z anafylaktickej reakcie, a preto som jej podala štandardnú liečbu dávkou intramuskulárneho epinefrínu (adrenalínu, pozn. Red.), Na ktorý okamžite reagovala,“ uviedla doktorka Lindy Jonesová.

Zdravotníčka dostala tiež antihistaminiká, aj potom ale známky alergickej reakcie pretrvávali. Jonesová jej preto podala ďalšiu dávku adrenalínu a steroidov. Žena pritom nikdy predtým žiadnou alergiou netrpela.

„V súčasnej dobe platí odporúčanie CDC (americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, pozn. Red.), že ak ste niekedy mali vážnu alergickú reakciu na injekčne podávaný medicínsky prípravok, nemali by ste vakcínu dostať,“ uviedol Paul Offit, člen americkej poradnej komisie pre Úrad pre kontrolu potravín a liečiv.

Podľa Paula Offita môže mať alergickú reakciu zhruba jeden človek z milióna. „Potrebujeme zistiť, čo konkrétne túto reakciu vyvoláva. Sme v raných štádiách vakcinácie na COVID-19. Je bežné vidieť nežiaduce účinky vakcín, akonáhle začne širšia distribúcia, dokonca aj keď žiadna z takýchto reakcií nebola pozorovaná počas klinických testov, „vyhlásil Mitchell Grayson, predseda lekárskej rady americkej Asociácie astmy a alergie.

„Pripravujú sa ďalšie vakcíny, takže bude pravdepodobne viac možností, pokiaľ sa zistí, že tá ktorá vakcína funguje lepšie v určitej časti populácie než iná. Je dôležité nechať pracovať vedu a nie novinové titulky. Ktokoľvek má obavy z rizika alergie, mal by to konzultovať so svojím lekárom, „doplnil Grayson.