Zo sveta

Ďalšia smrť po vakcíne AstraZeneca! „Bez predchádzajúcich zdravotných problémov – zomrela na krvácanie do mozgu“

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

V pomerne mladom veku umrela po očkovaní vakcínou AstraZeneca v Španielsku 43-ročna učiteľka bez predchádzajúcich zdravotných problémov – zomrela na krvácanie do mozgu. Španielske úrady informujú aj o ďalších dvoch prípadoch, kde sa vyskytla po očkovaní touto vakcínou trombóza (vznik krvnej zrazeniny). Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Vakcínu od spoločnosti AstraZeneca pozastavili Španieli, Nemci, Francúzi a aj Taliani. Tieto opatrenia prichádzajú po tom, že majú obavy, že spomínaná vakcína môže spôsobovať vážne vedľajšie účinky, napríklad vznik krvných zrazenín, ktoré spôsobujú opuchy, infarkty a krvácanie.

Španielska lieková agentúra v oznámení napísala, že všetky tri prípady môžu súvisieť s „tvorbou krvných zrazenín v častiach tela, kde je ich vznik menej bežný“, ale pevné závery ešte nepredložila.

Vyšetrovatelia zo Španielskej liekovej agentúry „zhromažďujú informácie a vykonávajú dôkladné vyšetrovanie, aby zistili, či existuje nielen príčinná súvislosť s podaním vakcíny, ale aj možná časová súvislosť“.

V Španielsku bolo doposiaľ zaočkovaných vakcínou AstraZeneca už 975-tisíc ľudí. Európska lieková agentúra vyhlásila, že je pevne presvedčená, že výhody vakcíny AstraZeneca prevažujú nad jej prípadnými rizikami.