Covid sa líši od iných vírusov len tým, že ho podrobne sledujeme, myslí si český imunológ - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Covid sa líši od iných vírusov len tým, že ho podrobne sledujeme, myslí si český imunológ

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Český imunológ Jiří Šinkora si myslí, že jediný rozdiel medzi bežnými vírusmi a covidom 19 je, že covid podrobne sledujeme. Iní odborníci zase tvrdia, že covid 19 je vysoko infekční a nákazlivejší ako bežná chrípka.

Aj keď vo svete okolo nás stúpajú čísla nakazených, český imunológ Šinkora ale tvrdí, že panika nie je namieste, zvýšená chorobnosť na jeseň je úplne bežným javom.

„Myslím, že nie sme na nepriaznivých číslach, sme na úplne prirodzených číslach. Sme v sezóne respiračných vírusov, koronavírus je bežný respiračný vírus, od ostatných sa líši len tým, že ho sledujeme. Celú jeseň som prechladnutý, je jasné, že prebieha epidémia respiračných ochorenie u detí, čakárne pediatrov sú plné, deti sú s komplikáciami aj v nemocnici. Stalo sa to, že sme sa rok na naše vírusy prestali trénovať a teraz sme to dostali plnou paľbou. Sme na normálnych číslach,“ zdôraznil český imunológ v rozhovore pre portál  Život v Česku.cz.

Podľa imunológa Šinkoru ide o úplne bežnú vlnu infekcie, ktorá v pravidelných cykloch nastupuje a mizne už po stáročia. Úplné vymiznutie vírusu vôbec neočakáva. „Ak si niekto myslel, že vírus typu korona zmizne, alebo že ho vyočkujeme, tak je hlupák,“ tvrdí.

Ukazuje pri tom na rôznych odborníkov v konzíliách – biochemikov, štatistikov, epidemiológov, ktorí o imunite a jej fungovaní nevedia nič, pretože ju neštudovali a teda ani nevedia, o čom hovoria…. „Mali by sklapnúť, prečítať si reálne veci a počúvať ľudí, ktorí tomu rozumejú,” nešetrí kritikou imulóg. Jediné čísla, ktoré je primerané sledovať, sú počty obetí. A tie sa s minulou vlnou nedajú vôbec porovnať. Znamená to, že obyvateľstvo je už voči covidu značne imúnne.

„To, že je niekto pozitívny na covid-19, neznamená, že nie je imúnny. Keby totiž respiračné vírusy navodili takú imunitu, že zmiznú, tak už tu s nami nie sú, ale tie vírusy sú tu s nami po stáročia a tisícročia. To je rovnováha, nefunguje to tak, že kto je imúnny, nemôže byť infikovaný,” vysvetlil Šinkora. Imunita totiž nefunguje tak, že sa ochorením, ktoré už u nás raz prebehlo, nemôžeme nakaziť. Len sa s ním telo naučí bojovať a vyzdraviete, dodáva.

Preto tvrdé opatrenia ako lockdown nie sú na mieste a už vôbec nie delenie ľudí na očkovaných a neočkovaných, ako to zaviedli v susednom Rakúsku. Jednak to považuje za neprimeraný nátlak na očkovanie a jednak je z imunologického hľadiska nepodstatné, či človek očkovaný je alebo nie je. Z imunologického hľadiska sa môžu ochorením nakaziť a šíriť ho ďalej rovnako očkovaní ľudia ako tí, ktorí vakcináciu nepodstúpili.

“Vezmite si príklad. Ste vakcinovaný, to znamená, že máte v tele protilátky, ale nie na povrchu a nemáte bunky, ktoré vírus zabíjajú. Vaše sliznice nie sú chránené vôbec, to znamená, že keď na vás skočí vírus, tak sa vo vás rozmnoží a vy sa s ním buď vysporiadate, alebo vám vnikne do tela a tam vám pomôže vakcína, ktorá vám ale na povrchu nepomôže vôbec. Všetci očkovaní sú pravdepodobne rovnako rizikoví ako neočkovaní. Nie je jediný biologický argument, ktorý by robil očkovaných lepšími z hľadiska pravdepodobnosti prenosu ďalej. Rozdeľovať ľudí na očkovaných a neočkovaných z hľadiska možnosti chytenia a prenosu infekcie, je totálny imunologický nezmysel. Plán znevýhodňovať neočkovaných je len brutálny nátlak na to, aby sa nechali zaočkovať,“ zdôraznil pre portál imunológ Šinkora.

Na záver podotkol, že vakcíny sú „neúčinné v časovej škále, ukazuje sa, že po 4 až 5 mesiacoch už nechránia,“ dodal na záver.

One Reply to “Covid sa líši od iných vírusov len tým, že ho podrobne sledujeme, myslí si český imunológ”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *