Zo sveta

Covid mal podľa prognóz Afriku zničiť. Nestalo sa to

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Keď začala pandémia koronavírusu prichádzať na všetky časti sveta, zdalo sa, že najviac postihne Afriku. Dôvody pre takýto odhad vyzerali presvedčivo: preťažené zdravotné systémy na kontinente, špinavé slumy, kde žije polovica obyvateľov afrických miest, chýbajúce testovacie kapacity a desiatky miliónov ľudí, ktorých imunitu narušil AIDS a ďalšie choroby.

Uplynulo však viac ako pol roka a očakávaná katastrofa nenastala. Afrika samozrejme vykonáva menej testov na koronavírus ako iné časti sveta. Väčšie testovanie by snáď odhalilo, že epidémia ju zasiahla viac, než je známe. Zatiaľ Afrika vykazuje len 1,8 milióna nakazených, 11-krát menej ako obe Ameriky a šesťkrát menej ako Európa.

Jedna príčina nevysvetlí všetko

Dôležité ale je, že z afrického kontinentu neprichádzajú žiadne signály prudkého rastu úmrtnosti. Štatistici síce zistili počas pandémie vyšší počet úmrtí ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcich rokoch, nárast však nie je dramatický, viacnásobný.

Má to ďaleko k pôvodnému odhadu WHO, podľa ktorého by tento rok mohlo na kontinente zomrieť s koronavírusom až 300 tisíc ľudí. „Dostali sme dar času,“ vysvetľuje si to Thumbi Mwangi, výskumník z univerzity v kenskom Nairobi, a dodáva, že vďaka tomu „urobili veľa príprav, ktoré iní neurobili“.

Iní hľadajú zdôvodnenie afrického „zázraku“ v dlhodobejších, systémových faktoroch. Najčastejším vysvetlením je odlišná veková štruktúra: len nepatrnému zlomku Afričanov je viac ako 80 rokov. Pritom v tejto vekovej skupine je úmrtnosť na covid-19 asi stokrát vyššia ako u ľudí po dvadsiatke.

Chikwe Ihekweazu, riaditeľ nigérijského vládneho centra pre kontrolu chorôb, upozornil, že väčšina pacientov s covidom v miestnych nemocniciach je vo veku 31 až 40 rokov.

Kevin Marsh a Moses Aloby, ktorí pôsobia na Africkej akadémii vied, ale tvrdia, že vek všetko nevysvetlí. Ako príklad uvádzajú Keňu. Keby jej obyvateľstvo bolo v rovnakom veku ako Európania, mala by táto päťdesiatmiliónová krajina asi 32 tisíc obetí. Ak by sa vzal do úvahy ďaleko nižší priemerný vek tamojších obyvateľov, mala by mať cez päť tisíc mŕtvych. Zatiaľ krajina, ktorá sa snažila rozsiahlo testovať a odhaľovať obete s covidom, vykazuje asi tisíc mŕtvych.

Draho získaná skúsenosť

Vedci poukazujú na ďalšie faktory, ktoré môžu v Keni a ďalších afrických krajinách zmierňovať priebeh pandémie. Patrí k nim nielen vysoký počet Afričanov žijúcich stále na vidieku, kde sa choroba šíri pomalšie, ale napríklad aj klíma: pri vyšších teplotách a vlhkosti je počet obetí výrazne nižšia.

Štúdia vykonaná v päťdesiatpäť krajinách sveta navyše ukázala, že krajiny, kde boli deti očkované proti tuberkulóze starou vakcínou BCG, majú nižší počet obetí s covidom. A v Afrike, kde je tuberkulóza stále veľkou hrozbou, sa proti nej očkuje stále.

zdroj: Novinky.cz

Pomôžte nám prosím viac zdieľať náš portál medzi priateľmi. Veľmi nám to pomôže. Ďakujeme