Zo sveta

Čo sa to chystá? Ruské tanky smerujú k ukrajinskej hranici: Ukrajina môže byť zničená, pohrozil Kyjevu ruský minister zahraničia

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Rusko v rámci cvičenia Západ 2021 presunulo k hraniciam Ukrajiny desiatky taktických práporov vrátane jednotiek vyzbrojených tankami, obrnenými transportérmi a ženijnou technikou. O ich počtoch informoval vo štvrtok Novinky.cz ukrajinský veľvyslanec Jevghen Perebyjnis. Rusko popiera, že by išlo o hrozbu, a naopak varuje Ukrajinu pred pokusom začať ďalší konflikt na Donbase. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov Kyjevu pohrozil, že by v ďalšej vojne mohla byť Ukrajina zničená.

„Ukrajinské bezpečnostné zložky starostlivo sledujú aktuálny vývoj na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny a k Ukrajine priľahlých oblastiach Ruskej federácie. Posledné vyhodnotenie situácie naznačujú, že existujú dostatočné a dôveryhodné dôkazy, že sa Ruská federácia aktívne pripravuje k väčšej eskalácii situácie v oblasti línie dotyku v Doneckej a Luhanskej oblasti, „povedal Perebyjnis.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vo štvrtok oznámil, že o krokoch Moskvy prispievajúcich k „systematickému vyostrovaniu“ bezpečnostnej situácie na východe Ukrajiny a na Kryme rokoval s predstaviteľku Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Helgou Schmidtovou. Tá dohliada na dodržiavanie prímeria na Donbasu.

„Pod zámienkou vojenských cvičení Západ 2021 Rusko hromadí vojská pri hraniciach s Ukrajinou – v Briansku, vo Voronežskej oblasti a na dočasne okupovanom Kryme,“ povedal Novinkám Perebyjnis a spresnil počty. „Podľa slov vrchného veliteľa Ozbrojených síl Ruslana Chomčaka sa k 30. marcu 2021 pozdĺž ukrajinsko-ruskej hranice a na dočasne okupovaných územiach Donbasu a Kryme nachádzalo 28 praporových taktických skupín Ruskej federácie. Očakáva sa, že v najbližšej dobe dôjde k prísunu ďalších 25 praporových taktických skupín, „povedal veľvyslanec.

Ambasador uvádza, že presuny jednotiek vyvolávajú obavy: „Nastávajúca situácia predstavuje veľkú vojenskú hrozbu pre Ukrajinu. V druhej polovici apríla alebo začiatkom mája by podľa odhadov ruskej ozbrojené sily a ruskej ozbrojené formácie na dočasne okupovaných územiach mohli dosiahnuť dostatočnú bojovú pripravenosti k eskalácii situácie. „

„Ruská federácia premiestňuje svoje vojská v rámci svojho územia, ako uzná za vhodné. Žiadnu hrozbu to pre nikoho nepredstavuje, „reagoval vo štvrtok podľa agentúry Interfax hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na slová ukrajinského novinára, ktorý sa pýtal, s čím súvisí premiestňovanie síl k ukrajinským hraniciam. Peskov vysvetlil, že manévre majú zaistiť bezpečnosť ruských hraníc.

„Po obvode ruských hraníc je pozorovaná zvýšená aktivita ozbrojených síl NATO, ďalších organizácií i jednotlivých krajín. To všetko nás núti byť v strehu, „povedal hovorca.

Rusko dokonca varovalo Ukrajinu, aby na Donbase nezačínali žiadnu vojenskú akciu. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pohrozil Kyjevu, že pokusy začať na vojnou zničenom východe Ukrajiny ďalší vojenský konflikt by mohol skončiť zničením Ukrajiny.