Spoločnosť

Čo sa stalo v Černobyle? Presný popis havárie (Video)

Obrovská havária, ktorá sa stala 26.apríla 1986 sa v dnešných dňoch stala opäť rozoberanou témou.

A to hlavne kvôli novému seriálu z dielne HBO, ktorý človeka vtiahne do deja. Seriál získal obrovské hodnotenia a dokonca niektorí tvrdia, že je to najlepší seriál všetkých čias.

Nás ale zaujíma, ako vlastne prišlo k výbuchu a čo sa stalo v Černobyle. Český youtuber, ktorý sa zaujíma o vedu, to podrobne a jednoducho vysvetľuje vo svojom videu.

5 Replies to “Čo sa stalo v Černobyle? Presný popis havárie (Video)

  1. Greetings to Karl Marie Sweet.
    If you are going to comment on something in the future, try to think about something about yourself. Excuse me, what would blacks do in Chernobyl? „If you want to make a nice girl visible, I ask something reasonable.

  2. Greetings to Karl Marie Sweet. If you are going to comment on something in the future, try to think about something about yourself. Excuse me, what would blacks do in Chernobyl? „If you want to make a nice girl visible, I ask something reasonable.

  3. An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *