Spoločnosť Zo sveta

Čínsky farmár radí, ako vypestovať rýchlo a „kvalitne“, ale sám by to nejedol za nič na svete

Korešpondent RP sa musel ponamáhať, aby získal rozhovor s jedným z čínskych pestovateľov zeleniny, ktorí pestujú zeleninu v Krasnojarskom kraji v Rusku. Musel nájsť priateľa, ktorý žil v Číne niekoľko rokov a pozná dobre čínsky jazyk. (Foto: Biosfera)

Zásobiť sa drahými cigaretami a zamaskovať diktafón. Následne prísť na miesto, kde stoja rady fóliovníkov a skleníkov a kúpiť si slušnú dávku paradajok a uhoriek v improvizovanom obchode. Až potom, jeden z pracovníkov, bývalý stavbár z provincie Čching-chaj, súhlasil ísť si pofajčiť a porozprávať sa.

Povedz mi, prečo vaša kapusta dozrieva za jeden a pol mesiaca a všade inde v tej istej oblasti v záhradách za minimálne tri mesiace?

Pretože Rusi pestujú úplne inú zeleninu. My nikdy nepoužívame miestne semená, dovážame si všetko z Číny. Sú oveľa lepšie ako vaše. Naši agronómovia vykonávajú veľmi serióznu prácu. Vytvárajú také odrody, aby zelenina dávala veľkú úrodu a rýchlo rástla. Vy máte veľa pôdy, môžete zasadiť veľa kapusty a čakať dlho, kým narastie. My máme málo pôdy, ale veľa ľudí. Preto sa Čína snaží priniesť odrody, ktoré dozrievajú za týždne, aby mohla byť nová zelenina vysadená na uvoľnené miesto.

Pán Chan (tak pracovník volá vlastníka skleníkov, kde pracuje) povedal, že keď prvýkrát začal pracovať v Rusku, snažil sa zasadiť ruské semená a myslel si, že sú vhodnejšie pre vaše podnebie. Ale táto zelenina nerástla dobre, mala neustále choroby a úroda bola veľmi malá. Potom prešiel na čínske semená a všetko bolo v poriadku.

Teraz Rusi začali chápať, aké dobré sú čínske semená. Muž, od ktorého pán Chan kupuje semená, hovorí, že teraz k nemu prichádzajú aj mnohí Rusi a žiadajú ho, aby im ich predal. Predáva, pretože budúci rok ich budú musieť znovu kúpiť. U nás je všetka zelenina hybridná. Ak zoberiete semená zo zrelých uhoriek alebo paradajok, tak nedajú dobré potomstvo. Úroda bude oveľa menšia. Preto je lepšie kúpiť drahé semená vyšľachtené čínskymi agronómami.

Poraďte, ako sa starať o zeleninu, aby rástla rýchlejšie a dávala veľkú úrodu?

Po prvé, musíte veľmi dobre hnojiť pôdu, aby semená mali všetkého dosť. Akonáhle sa objavia prvé výhonky, je potrebné ich neustále pozorovať: postrekovať od chorôb, škodcov, ničiť burinu. Určite je potrebné dobre hnojiť rastliny, aby boli silné. Vy máte bohatú pôdu, je možné dávať menej hnojív ako v Číne, ale hnojivá sú aj tak potrebné. Raz týždenne postrekujeme výhonky hnojivom, ktoré prinášame z Číny. Bolo vytvorené našimi agronómami, špeciálne pre priemyselné pestovanie v skleníkoch v chladnom podnebí. Akonáhle ho začneme používať, všetko rastie rýchlo a dobre. Ešte do pôdy pridávame látky potrebné pre rastliny – pomáhajú zvyšovať úrodu.

Čo sú to za látky? Z čoho sú zložené?

Neviem to určite. Poďme sa pozrieť na balíček (prináša malý balíček s nejakými granulami vo vnútri). To je hnojivo pre paradajky. Tu je napísané, ako ho používať. Neviem z čoho je, ale viem, že toto je veľmi dobré hnojivo, začnete ho sypať a výsledok je okamžite viditeľný. Čínski agronómovia sú najlepší na svete, vedia všetko o zelenine, všetko naštudovali. Máme najpokročilejšiu vedu, každý deň sa robia nové objavy.

Používate ruské hnojivá?

Používame aj ruské hnojivá, pretože sú lacnejšie, ale nedávajú takýto výsledok. Je nutné používať naše čínske hnojivá.

Neviem to prečítať. Sami sa pozrite. Tam sú, v rohu ležia (vedie nás k hromade 50 kg vriec uskladnených pod otvoreným nebom).

Čo je to?

To je dusičnan amónny, koncentrované dusíkaté hnojivo.

Ako ho používate?

Sypeme na zem a potom ju zalievame tak, aby sa hnojivo absorbovalo.

Ako často?

Raz týždenne. Jedno vrece na jeden fóliovník.

Všetku zeleninu tak hnojíte?

Všetku, a čo?

Dusičnan amónny sa nesmie používať na hnojenie uhoriek, pretože budú mať veľa dusičnanov nebezpečných pre zdravie.

Ako nám pán Chan povie, tak robíme. Ak je to zlé hnojivo, prečo ho robíte? Však ono nie je vyrobené v Číne, ale v Rusku, že? Sme nahnevaní, keď nám hovoria, že používame škodlivé hnojivá. To nie je pravda. Možno sú vaše ruské hnojivá zlé, ale naše čínske, sú všetky dobré.

Však povedzte, ak sa vám nepáči naša zelenina, prečo ju kupujete? Celé nákladné autá nakupujete. Prečo? Ak sa vám nepáči, tak jedzte svoju. Ak sú naše paradajky a uhorky nebezpečné pre zdravie, potom prečo ich predávate ako vaše ruské? S kamarátom sme kedysi išli na trh, aby sme zistili, akú zeleninu tam predávajú. Tam je všetko naša zelenina, poznáme ju, sami ju pestujeme. Iba cena je desaťkrát vyššia. A v obchodoch to isté, všetko naše uhorky a paradajky. Pán Chan hovorí, že potom ruskí obchodníci každého uisťujú, že od nás nekupujú zeleninu, ale pestujú ju sami, alebo ju priviezli z Európy. A ceny zdvihnú do neba. A kupujú od nás cez sezónu za smiešne peniaze. Nedávno sme predali celý kamión paradajok iba za 5 rubľov za kilogram, len aby sme zaplatili náklady za krabice. A potom ich vaši obchodníci predávajú desaťkrát drahšie, sám som to videl.

Niektorí obchodníci nás špeciálne žiadajú, aby sme vypestovali obrovské paradajky. Potom ich vydávajú na tieto najznámejšie ruské paradajky z juhu Krasnojarského kraja. Zabudol som, ako sa nazývajú.

Minusinské?

Presne! Hovoria, že sú najchutnejšie. Ak by boli naše paradajky zlé, nemohli by ich vydávať za najlepšie. A obchodníci ich vydávajú a nikto sa nesťažuje. Všetkým sa páčia.

A vám sa páči zelenina, ktorú sami pestujete?

Samozrejme, nie je tak chutná ako v Číne. Ako inak? Tu je málo slnka, málo tepla. Musíme stavať skleníky, vykurovať ich, aby rastliny nezmrzli. Hnojiť ich dobre, aby rástli a dávali úrodu. A aby zelenina získala chuť, musí dozrieť dlhú dobu pod slnkom. Preto pre seba všetku zeleninu pestujeme v samostatnom skleníku. Ničím ju nehnojíme, aby nerástla rýchlo. Tak je chutnejšia. Áno, pre seba sadíme aj iné odrody, tie, na ktoré sme zvyknutí doma. Dávajú menej úrody, ale páčia sa nám viac.

Prečo nepestujete všetku zeleninu vo všetkých skleníkoch bez postrekov a hnojív?

Trvalo by to veľmi dlho a bolo by to nevýhodné. Ak budete čakať, až zelenina dozrie bez použitia hnojív, vyrobených špeciálne pre priemyselné pestovanie, bude to veľmi drahé. Potom nebudú stáť 5, ale 50 rubľov za kilogram. A aby sme mohli pracovať v Rusku, musí byť podnikanie veľmi ziskové. Koniec koncov, tu musíte platiť nielen za pôdu a prácu, ale dávať veľa peňazí aj úradníkom. Pán Chan mi povedal, že platí aj za to, aby nás nechytili a neposlali späť do svojej vlasti, aby nebol obvinený z pestovania zlej zeleniny, aby nezničili skleníky s buldozérmi – veď to sa už stalo. On stále platí, ale aj tak sa stále bojí. V Rusku sa s Číňanmi zaobchádza veľmi zle, stále sa vytvárajú problémy.

A ako miestni obyvatelia? Nevytvárajú problémy?

Zriedkavo s nimi komunikujeme, len keď niečo naliehavo potrebujeme kúpiť. Tiež nás nemajú radi, veľmi často sa správajú neslušne. Mnohí sú urazení, že sme im vzali ich pôdu. Ale kto je za to vinný? Oni sami. Vy ste boli v Číne, videli ste, koľko pôdy leží ladom? Žiadna. Všetko je obhospodarované, ani meter nie je voľný. A v Rusku sú obrovské polia prázdne. Ak ich nepotrebujete, prečo ich nedáte tým, ktorí chcú a vedia pracovať? Kto je na vine za to, že Rusi nechcú pracovať a my chceme? Že nevedia dobre pestovať zeleninu a my vieme? Bolo by lepšie, keby prišli a poprosili, aby sme ich to naučili, čo, ako robiť a nie sa hnevať na nás. Mohli by sme ich mnohému naučiť.

Čomu napríklad?

Napríklad, aký druh fólie je potrebný na pestovanie troch alebo štyroch úrod za sezónu v chladnom podnebí. Naši vedci vytvorili veľmi dobrý materiál, netrhá sa, len sa vyťahá. Prepúšťa veľa svetla, aj keď je súmrak, vnútri je svetlo ako cez deň. Dobre udržiava teplo. V Rusku nevedia, ako urobiť takúto fóliu, musia ju voziť z Číny. Ak by sa to Rusi naučili robiť, bolo by to prospešné pre každého. Ale vaši úradníci, namiesto toho, aby poslali schopných ľudí, aby prebrali čínske skúsenosti, radšej vyhlasujú, že naša fólia je škodlivá. Musíme ju zakopávať do zeme, keď končí pracovná sezóna, aby si nikto nič nevšimol, inak ju nájdu a povedia, že je to nebezpečné, pretože nerozumejú, z čoho je vyrobená.

Úprimne, myslím si, že vymýšľajú o nás toľko zlého, pretože nechápu, ako sa nám darí vypestovať takú dobrú úrodu. Preto vymýšľajú, že používame škodlivé postreky a hnojivá. Ale naše tajomstvo je veľmi jednoduché – je potrebné veľa pracovať. Vstávať skoro ráno a pracovať až do súmraku, nepretiahnete si chrbát celý deň. Zem svojim potom polievame. Rusi nevedia a nechcú pracovať. Majú obed, potom fajčiarska. Tiež veľa pijú. Preto vymýšľajú o nás rôzne nezmysly. Potom je jednoduchšie vysvetliť, prečo u nás rastie a u nich nie. Z jedného metra za sezónu zbierame 100 kg zeleniny a oni 10. Posúďte sami, kto vie pracovať a kto nie. U nás v jednom skleníku pracuje jeden pracovník a ruských pracovníkov by bolo potrebných aspoň desať.

Keď zlacnie rubeľ, bude úplne nerentabilné podnikať v Rusku a my odídeme. Pravdepodobne až potom bude naša práca ocenená, keď nikto nebude pestovať zeleninu a obchody budú prázdne. Rusi sa totiž nemôžu sami uživiť. Takže je lepšie povedať ďakujem, že nás kŕmite.

Navštívil som miesto, kde v minulosti stáli čínske fóliovníky. Tam doteraz nič nerastie, sotva nejaká tráva sem tam prerastá. Prečo?

Pretože my sme veľmi dobre vyčistili pôdu od všetkých burín, neboli sme leniví. Prostriedky, ktoré naši vedci vytvorili, pomáhajú zbaviť sa od všetkých škodlivých rastlín raz a navždy. Ale nebojte sa, neúčinkujú na užitočné rastliny. Tak sú špeciálne vytvorené. Ak začnete pestovať na mieste našich bývalých fóliovníkov napríklad paradajky, tak budú krásne rásť a produkovať vynikajúcu úrodu. A nič škodlivé v nich nebude. Mnohí miestni ľudia nás obviňujú, že sme im zničili pôdu. Ale nie je to tak, len ju zlepšujeme. Nebojte sa toho, čomu nerozumiete.

Záver

Usmievajúci a zhovorčivý pracovník nám podal lesklé paradajky a malé, elastické, tmavo zelené uhorky s pupienkami. Aby sme preverili jeho slová, že všetka zelenina pestovaná v čínskych skleníkoch je pre zdravie absolútne bezpečná, odovzdali sme ich na analýzu do nezávislého biochemického laboratória.

Obsah dusičnanov v rajčiakoch prekročil maximálnu prípustnú koncentráciu 4 krát, u uhoriek 9 krát. DDT (Dichlórdifenyltrichlóretán) bol zistený vo všetkej preverenej zelenine a v množstve trikrát prevyšujúcom normu. Tento insekticíd môže spôsobiť rozvoj rakoviny. Jeho používanie na území Ruska je prísne zakázané.

Okrem toho bol v uhorkách nájdený benzopyrén, ktorý by tam vôbec nemal byť. Tento karcinogén prvej triedy nebezpečenstva ničí kosti a pečeň, spôsobuje zhubné nádory. Arzén a fluór sa zistili v rajčiakoch v množstve dvakrát vyššom ako je norma. Boli zistené aj neznáme chemikálie, ktoré nebolo možné určiť v laboratóriu. Aký vplyv môžu mať na ľudský organizmus, vedia pravdepodobne iba tajomní čínski “agronómovia”.

131 Replies to “Čínsky farmár radí, ako vypestovať rýchlo a „kvalitne“, ale sám by to nejedol za nič na svete

 1. Ale chlapík má pravdu. Rusi pracovať nechcú, Ruskí obchodníci sú priekupníci a šmelinári, niečo ako tu.
  Ku nám 2x ročne jazdí nejaké auto z južného Slovenska. Ponúkajú zemiaky, jablká, nejakú zeleninu a všetko so slovami, že dopestovali oni, že je to buď z Oraby, alebo z juhu.
  Problém je, že presne to isté majú v Kauflande zo Španielska, jablká z Poľska.

  Keby nebola v Rusku korupcia, ktoréá všetko predražuje. Článok je negatívny pre Rusov, nie pre pracovitých Čínanov, ktorí vdia čo je dobré a pre seba pestujú kvalitu.

 2. Hello there! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any recommendations, please share. Appreciate it!|

 3. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It’s always helpful to read articles from other writers and practice a little something from their websites. |

 4. I’ve read several excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how so much effort you place to create this sort of excellent informative website.|

 5. Can I simply say what a comfort to uncover a person that actually knows what they are talking about online. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More people ought to check this out and understand this side of your story. It’s surprising you aren’t more popular since you most certainly possess the gift.|

 6. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.|

 7. Thank you for another informative web site. Where else may I am getting that kind of info written in such an ideal manner? I’ve a venture that I’m just now running on, and I’ve been on the look out for such information.|

 8. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 9. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you proceed this in future. A lot of people shall be benefited from your writing. Cheers!|

 10. I have been surfing on-line more than 3 hours lately, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty price sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made just right content as you did, the net will likely be a lot more useful than ever before.|

 11. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely helpful and it has helped me out loads. I am hoping to contribute & help other customers like its aided me. Great job.|

 12. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today.|

 13. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!|

 14. I love what you guys tend to be up too. This sort of clever work and reporting! Keep up the fantastic works guys I’ve added you guys to blogroll.|

 15. Terrific work! That is the type of information that are meant to be shared across the web. Disgrace on the seek engines for now not positioning this submit upper! Come on over and talk over with my web site . Thank you =)|

 16. Howdy outstanding website! Does running a blog similar to this require a massive amount work? I have virtually no understanding of coding however I was hoping to start my own blog soon. Anyways, should you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I simply wanted to ask. Cheers!|

 17. Greetings, I believe your site may be having internet browser compatibility problems. When I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, fantastic site!|

 18. I was curious if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?|

 19. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other websites? I have a blog based on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an email.|

 20. I was extremely pleased to find this website. I need to to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely really liked every bit of it and i also have you saved to fav to see new things in your site.|

 21. When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added“ checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!|

 22. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been conducting a little homework on this. And he actually bought me breakfast due to the fact that I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this topic here on your internet site.|

 23. Hi this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 24. First off I want to say great blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I have had trouble clearing my thoughts in getting my thoughts out. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Appreciate it!|

 25. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Reading this info So i am glad to express that I have an incredibly excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot certainly will make certain to do not fail to remember this site and give it a glance regularly.|

 26. Hello, Neat post. There is an issue along with your site in internet explorer, could check this? IE still is the market chief and a big part of other folks will pass over your great writing because of this problem.|

 27. Hi! I’ve been reading your web site for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Dallas Texas! Just wanted to mention keep up the great job!|

 28. I like Facebook, but I hate that their notes section isn’t as appealing as MySpace’s blogs. I’ve recently transferred a blog from MySpace to Facebook using the „share“ icon located beneath each blog.. . However, I do not like the way it appears on my Facebook page. Are there any better ways to import my blogs?.

 29. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!|

 30. I have been surfing on-line greater than three hours lately, yet I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It is lovely value enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the internet shall be a lot more useful than ever before.|

 31. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that „perfect balance“ between superb usability and visual appeal. I must say that you’ve done a awesome job with this. Also, the blog loads very fast for me on Internet explorer. Outstanding Blog!|

 32. It is appropriate time to make a few plans for the long run and it’s time to be happy. I’ve learn this submit and if I could I desire to suggest you few attention-grabbing issues or advice. Maybe you can write subsequent articles relating to this article. I want to learn more issues approximately it!|

 33. I’ll immediately grab your rss feed as I can’t to find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Please permit me know so that I may just subscribe. Thanks.|

 34. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.|

 35. Attractive component to content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact loved account your weblog posts. Anyway I will be subscribing on your augment and even I success you get right of entry to persistently quickly.|

 36. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 37. Hello would you mind stating which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!|

 38. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!|

 39. Can I just say what a relief to uncover somebody who really understands what they are discussing on the internet. You certainly know how to bring a problem to light and make it important. More people ought to check this out and understand this side of your story. I was surprised you are not more popular because you surely possess the gift.|

 40. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely great. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I can’t wait to read far more from you. This is actually a wonderful web site.|

 41. Hey there! I’ve been reading your weblog for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Tx! Just wanted to say keep up the great work!|

 42. As predicted all space coffins and space funeral homes will blow up in space around the year 2080 to year 3000 due to envy. That’s why we need the 777 immortality smart contracts to remind the living to have faith through time. The 777 immortality smart contract is the trust system that can save someone you love through time.

 43. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this submit and if I could I want to counsel you some fascinating things or advice. Maybe you can write subsequent articles referring to this article. I desire to read more issues approximately it!|

 44. It is in reality a great and helpful piece of info. I’m happy that you just shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.|

 45. Hi would you mind letting me know which webhost you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price? Thanks, I appreciate it!|

 46. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.|

 47. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.|

 48. I have been browsing online greater than three hours these days, but I by no means discovered any fascinating article like yours. It’s beautiful price sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made just right content as you probably did, the net shall be a lot more useful than ever before.|

 49. Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!|

 50. I simply couldn’t depart your web site before suggesting that I really enjoyed the usual info an individual supply to your guests? Is gonna be back incessantly in order to check out new posts|

 51. Hey! I could have sworn I’ve been to this website before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!|

 52. I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!|

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *