Čínska tlač: Ruské prístroje môžu doslova paralyzovať GPS systémy Pentagonu - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Čínska tlač: Ruské prístroje môžu doslova paralyzovať GPS systémy Pentagonu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ruské elektronické tlmiče sú schopné úplne vyradiť z prevádzky americké GPS prijímače. Stali sa tak skutočným dôvodom toho, prečo Spojené štáty “sužujú bolesti hlavy”. Informoval o tom čínsky portál Sina.

Ako je uvedené v materiáli, ruské prístroje môžu doslova paralyzovať GPS systémy Pentagonu, čo je dôvod, prečo Spojené štáty tolerujú “jednu porážku za druhou”. Nedostatok signálu GPS totiž značne znižuje bojaschopnosť zbraní a vedie k zbytočnému plytvaniu munície, vysvetľuje autor článku.

Kvôli tomu začal Washington “v zhone vyvíjať zariadenie GPS, ktoré by bolo odolné proti organizačnému rušeniu”. V súčasnej dobe sa vyrába prvá generácia tejto techniky, ale americké ozbrojené sily už trvajú na jej modernizácii na druhú alebo dokonca tretiu generáciu. Dôvodom takéhoto počínania je vývoj v Rusku, ktorý stále vytvára nové a nové hrozby pre Pentagon.

“Avšak, vzhľadom k tomu, že sa ukázalo, že je systém GPS náchylný na rušenie, falošné signály a poškodenie alebo nesprávnu činnosť na satelitoch, budú od neho Spojené štáty možno musieť upustiť. (tento systém, pozn. Red.) totiž ich ozbrojené sily len oslabuje, “píše sa v materiáli.

Podľa autora znepokojenie amerického vojenského vedenia vyprovokovala skutočnosť, že “Rusko použilo svoje tlmiče GPS v Sýrii, severnej Európe a na Škandinávskom polostrove”. To vyradilo z prevádzky prijímača členských krajín NATO.

“Jednalo sa o obrovský úspech pre ruské vojenské navigačné technológie,” píše Sina.

V článku čínski novinári tiež zdôrazňujú, že rušenie zariadenia GPS nie je vôbec jednoduché. Svoj názor vysvetľujú nasledovne: biely šum nebude stačiť, pretože GPS nefunguje na úkor intenzity signálu, ale prenáša pseudozvukové signály, ktorých intenzita a hluk na pozadí sú približne rovnaké, teda je rušenie zvýšením vysielacieho výkonu nemožné.

“Teoreticky nemôže byť rušenie v zariadení GPS spôsobené iba silou vĺn, ktoré ich vytvárajú. Prakticky to možno dosiahnuť pomocou pseudokódov, “domnievajú sa novinári.

V danom materiáli sa tiež zdôrazňuje, že Rusko nesedí so založenými rukami v lone a zaoberá sa zlepšovaním technológií v oblasti GPS. V tejto súvislosti tak v Rusku vznikla nová generácia tlmičov, ktoré dokážu úplne blokovať fungovanie prijímačov.

“K takýmto akciám je potrebné mať k dispozícii pokročilé technológie elektronických komunikácií a disponovať vynikajúcimi znalosťami v oblasti matematiky. A tým sú Rusi preslávení, “uzatvára vec autor článku.

Už skôr nemeckí novinári informovali o novej ruskej “zbrani súdneho dňa”.

Zdroj: mil.news.sina.com.cn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *