Chmelár: "Kedy si prestaneme klamať a otvorene priznáme, že americká armáda Európu nechráni, ale kontroluje?" - MAGAZÍN 1
Komentáre Slovensko

Chmelár: “Kedy si prestaneme klamať a otvorene priznáme, že americká armáda Európu nechráni, ale kontroluje?”

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Politický analytik Eduard Chmelár sa v komentári vrátil k nedávnemu 75. výročiu Dňa D. a vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii pred koncom druhej svetovej vojny, ale nie v súvislosti, ktorá na Slovensku dominovala, že na podujatí sa nezúčastnil nikto z najvyšších ústavných činiteľov SR. Chmelára skôr zaujal výrok francúzskeho prezidenta Macrona o tom, ako USA bojujú za slobodu iných krajín. Chmelár uvádza, že v súčasnosti to už určite neplatí, aj údajných spojencov ako napríklad Európu USA využívajú ako vazalov.

Chmelár upozornil na výrok Emmanuela Macrona, že “Spojené štáty nikdy nie sú väčšie ako keď bojujú za slobodu iných. Spojené štáty nikdy nie sú väčšie ako keď prejavujú svoju lojalitu.“

Dalo by sa podľa neho polemizovať o tom, čo tým Macron myslel. “Francúzsky cisár Napoleon Bonaparte tiež hlásal, že šíri slobodu a demokraciu, keď prevalcoval Európu až po Rusko a americký prezident George Bush tiež tvrdil, že prináša slobodu a demokraciu, keď vtrhol do Iraku. A všetci vieme, že to boli iba špinavé výboje s cieľom ovládnuť cudzie územia.”

“Účasť amerických spojencov na oslobodzovaní západnej Európy pred 75 rokmi bol však odvážny a hrdinský čin, a tak si musíme položiť otázku, či dnešné Spojené štáty pokračujú v odkaze, o ktorom hovoril francúzsky prezident Macron. Odpoveď je jednoznačne NIE.”

Chmelár uvádza, že Spojené štáty dnes nie sú hodné nasledovania. Nešíria mier, ale vojny, nepresadzujú slobodu, ale útlak, nezvyšujú porozumenie medzi národmi, ale konfrontáciu, neprispievajú k adaptácii na klimatickú zmenu, ale svojou politikou ohrozujú život na tejto planéte.

“Či už je to vo vzťahu k Rusku, Číne, Iránu, kamkoľvek sa pozriete – áno, aj vo vzťahu k Európe. Najnovší ústup Európskej komisie, ktorá sa na nátlak USA zaviazala, že poskytne americkým producentom hovädzieho mäsa lepšie podmienky na svojom trhu na úkor vlastných výrobcov, je hanebné podľahnutie obyčajnému vydieraniu,” upozornil.

“Náš vraj najväčší spojenec sa nám vyhrážal, že ak nebudeme dovážať americký skvapalnený plyn, americkú sóju a nekvalitné americké mäso, zavedú Spojené štáty voči Európskej únii clá na dovoz áut a iného tovaru. Všetky ich podmienky sme poslušne prijali. Takto sa však nespráva spojenec, ale vazal,” dodal.

Podľa politológa Chmelára, ktorý kandidoval za prezidenta SR a počas kampane viackrát zdôrazňoval mier, ak máme takýchto spojencov, nepotrebujeme ani nepriateľov. “Rovnako znepokojujúce je neustále zvyšovanie počtu amerických vojakov na európskom kontinente. Už dnes ich je viac ako v časoch najväčšieho napätia počas studenej vojny. Ich počet však bude podľa plánov neustále rásť. Len v Poľsku ich je 5000 a podľa dohody z tohto týždňa ich pribudne ďalších 1500. A Brusel mlčí.”

“Kedy už konečne pochopíme, že Európa nikdy nebude silná a jednotná, ak zostane protektorátom Spojených štátov? Kedy si prestaneme klamať a otvorene priznáme, že americká armáda nás nechráni, ale kontroluje? Potrebujeme sa zbaviť tohto podradného postavenia. Potrebujeme odvážnych politikov, ktorí budú chápať svoje poslanie ako obranu európskych záujmov. Európa potrebuje získať späť svoju nezávislosť. A nedokáže to, ak sa nezbaví americkej vojenskej prítomnosti a ak sa nechá ekonomicky a politicky neustále vydierať zo strany Spojených štátov,” prizvukuje na záver Chmelár.


zdroj: hlavnespravy.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *