Chlapcovi sa kvôli pandémii vrátili zlé spomienky z detstva. Kontroluje chladničku a schováva si zvyšky - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Chlapcovi sa kvôli pandémii vrátili zlé spomienky z detstva. Kontroluje chladničku a schováva si zvyšky

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Podľa psychológov deti vnímajú obmedzenia a karantény ďaleko horšie, než tomu bolo na jar. Vo fungujúcich rodinách môžu byť jej najmladší členovia smutní či rezignovaní, ale u detí, ktoré si prežili v ranom veku traumy, ich karanténa môže vrátiť do prežitých hrôz, píšu novinky.cz

Patrika (redakcia zmenila meno chlapca) ako malého v pôvodnej rodine týrali tým, že ho zamykali a nedávali mu jesť ani piť. Od jesene sa dnes trinásťročný chlapec prejedá, zvyšky si schováva a svojich pestúnov prosí, aby nakupovali veľké zásoby, keď zatvárajú obchody.

“Na jar to všetky deti ešte brali ako zábavu, niečo neobvyklé. Ale teraz, keď ten stav stále nekončí, tak vyplávajú napovrch rôzne ťažkosti,” povedala Právu Hana Lukešová Bartáková, zástupkyňa Združenie pestúnskych rodín.

Izolácia súvisiaca s pandémiou má ďaleko závažnejší dopad na deti, ktoré za sebou majú zlé zážitky. “Ak je rodina, teda rodičia, v pohode, nemala by sa súčasná izolácia na deťoch nijako výrazne prejavovať. Je pochopiteľné, že je im ľúto, že sa nekonajú krúžky, kamarátov z triedy vidia zvyčajne len po internete, ale neznamená to, alebo by nemalo znamenať, nástup depresívnych stavov, “myslí si Leona Jochmannová, klinická psychologička a vysokoškolská pedagogička.

“Deti so zlým štartom do života, ktoré v pôvodnej rodine zažili veľa zlého a teraz žijú v rodine pestúnskej, môžu mať väčšie problémy. Súčasné obmedzenia im môžu pripomenúť napríklad doby, kedy boli zatvárané do pivnice, nedostávali jedlo a podobne, “dodáva.

Nešťastným príkladom tohto dopadu pandémie je práve príbeh Patrika, ktorého si vzali pestúni do starostlivosti v piatich rokoch z detského domova, kedy trpel vývojovým oneskorením. Počas prvého roka v rodine však začal rozprávať, začal čítať a písať a do školy nastúpil síce s ročným odkladom, ale už vybavený základmi angličtiny.

“S následkami rannej traumy aj zanedbávanie bojovali v rodine dlhšiu dobu a nikdy úplne nevymizli. Patrik je v stálej starostlivosti psychiatra aj detského psychológa. Vlani na jeseň, v súvislosti s opatreniami, došlo k zhoršeniu jeho ťažkostí. Znovu sa u neho objavili záchvaty úzkosti, ktoré mával v detstve. Vrátili sa mu nočné mory, ktoré naposledy mával asi v siedmich rokoch. Doma neustále kontroluje, či má rodina dostatočné zásoby jedla, čo je v špajze a chladničke. Želá si, aby pestúni jedlo stále dokupovali, “opísala zástupkyňa združenia, na ktoré sa obracia jeden z príbehov.

zdroj: novinky.cz