Zo sveta

Chcieť po neočkovaných platiť si liečbu je to isté, ako požadovať to po fajčiaroch, tvrdí lekár

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Desať miliónov Čechov nežije zdravo, povedal český lekár Lukáš Pollert v relácii Čo Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Je preto podľa neho nemysliteľné, aby si ľudia odmietajúci očkovanie platili náklady spojené s následnou liečbou. Je to rovnaké, ako by sme fajčiarom povedali, nech platia, keď dostanú infarkt, zdôraznil. S týmto tvrdením však nesúhlasil biológ Jaroslav Flegr.

„Aby si neočkovaní platili liečbu, je rovnaké, ako keď fajčiarom povieme:, Tak zaplaťte, až dostanete infarkt. ‚Alebo že si niekto bude musieť uhradiť endoprotézu. Desať miliónov ľudí nežije zdravo, výčitka by teda mala smerovať ku všetkým, „uviedol bývalý olympionik a lekár Lukáš Pollert

Reagoval na prezidenta Českej lekárskej komory Milana Kubka, ktorý s takým nápadom prišiel pred pár dňami. „Je to zaujímavé počuť práve od neho,“ dodal Pollert.

Pollertové prirovnanie je však podľa biológa Jaroslava Flegra chybné. „Máme tu jeden lacný liek (očkovanie) a druhý drahý (liečba). Neočkovaní riskujú a keď ochorejú, dostávajú drahé lieky, „oponoval Flegr.

Pollert mal ale jasno. Vedľa očkovaných má totiž podľa neho dosť ľudí prirodzenú imunitu. „Je možné, že desať miliónov ľudí je nejakým spôsobom imunizovaných, premorených. Tí, ktorí zaočkovaní nie sú, skrátka nechcú. My sa tiež pred každou operáciou pýtame, či pacient s operáciou súhlasí, a je právo každého ju odmietnuť, „vysvetľoval.

Oveľa väčší problém je podľa neho fakt, že sa zanedbávala preventívna starostlivosti. „Ľudia nechodili na kontroly a chronické ochorenia sa zhoršili. Vznikla panika, strach sa navštevovať. Mnohí kvôli tomu prestali brať lieky, čo sa podpísalo na celkovej situácii, „opísal

Nebál by sa ísť preto cestou Dánska, kedy by v krajine neplatili žiadna nariadenia. „Na celom svete pribúda každý rok 80 miliónov ľudí, a to aj keď Čína prevádzkuje politiku jedného dieťaťa,“ podotkol s tým, že očkovanie celý svet naozaj nezachráni. V Dánsku je však pokrytá očkovaním veľká časť populácie.

Pollert už v minulosti prekvapil rôznymi výrokmi. Bývalý olympionik napríklad vyhlásil, že povinnosť používania respirátorov môže byť kontraproduktívna. Argumentoval, že ľudia nebudú meniť tento typ ochrany tak často, ako by mali, a respirátor sa stane semeniskom vírusov a baktérií.