Český vedec: Rúška môžu deťom znížiť IQ - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Český vedec: Rúška môžu deťom znížiť IQ

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Vláda variantu koronavírusu delta končí a omikron je ako evolučná vymoženosť. V relácii K veci na CNN Prima NEWS to vyhlásil český biochemik Zdeněk Hostomský. Rúška v školách považuje za úplný hriech, pretože deťom ochrana úst zamedzuje prísun kyslíka do mozgu, čo môže viesť k zníženiu IQ.

„Keď sa teraz pozeráte na počet nakazených, je to strašné. Oveľa relevantnejšie je ale sledovať počet hospitalizovaných a ťažko chorých. Ich počet je menší, než býval pri rovnakých číslach v minulosti. Optimisticky hovorím, že delta (nástupom omikrónu – pozn. red.) končí,“ povedal Hostomský.

„Keď sa pozeráte na predchádzajúce epidémie, majú určitú dynamiku. Tendenciou vírusov alebo patogénov všeobecne je, že sú nové a mlátia okolo seba. Veľa ľudí na to doplatí a zomrie. To je ale presne to, čo patogén nechce. Jeho hnacou silou je čo najviac sa šíriť a skúša, čo vlastne funguje. Vírus nás nechce vyhubiť, ale šíriť sa,“ vysvetlil biochemik.

„Omikron mi pripadá ako evolučná vymoženosť. Je trikrát až štyrikrát nákazlivejšie ako delta, ale pritom už nepôsobí takú škodu. To je presne to, čo poznáme z analýz predchádzajúcich infekcií. Vírus sa síce šíri, ale ideálne už nie je vidieť,“ pokračoval Hostomský. „Počítam, že napríklad v polovici februára počet aktívne nakazených pôjde dole. A medzitým sa nič moc nestane. To je moja predikcia. Samozrejme ale nič nemôžem zaručiť,“ konštatoval Hostomský.

Ten vyzdvihol aj prínos vakcín. „Vírus je ale iný. Posledná dávka, čo by si mali ľudia dať, a najmä staršia, je tá tretia. Tú si dajte teraz, alebo počas týždňa, pretože príde omikron. A to bude smršť. Nútiť alebo plánovať, že tú istú vakcínu, ktorá už stráca účinnosť, budeme dávať štvrtýkrát, piatykrát, pol roka, nejde. Veda nám dodá nové vakcíny,“ povedal Hostomský.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *