Český lekár: Nie sme vždy dosť zdraví na to, aby sa do nás pchali vakcíny. Uznávajme protilátky - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Český lekár: Nie sme vždy dosť zdraví na to, aby sa do nás pchali vakcíny. Uznávajme protilátky

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Podľa vedúceho lekára Kliniky anesteziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny Všeobecnej fakultnej nemocnice Martina Balíka v Českej republike sa o povinnom očkovaní proti covidu pre všetkých môže hovoriť len v kombinácii s uznávaním protilátok. V programe 360° na CNN Prima NEWS povedal, že človek nie je vždy taký zdravý, aby sa do neho prali vakcíny.

Český minister zdravotníctva Adam Vojtech (za ÁNO) navrhol v pondelok vláde povinné očkovanie proti covidu pre zdravotníkov, policajtov alebo hasičov. Chcel by ich zaviesť od marca. Za odmietanie by na základe vyhlášky ministra hrozila maximálna opakovaná pokuta 10-tisíc českých korún.

„Som za povinné očkovanie nad 18 rokov s podmienkou, že protilátky budú uznávané ako preukaz prekonania choroby. To nie je náhodný PCR test,“ povedal lekár Balík vo vysielaní CNN Prima NEWS. „Keď ich v stratégii zohľadníme, napríklad premorení zdravotníci síce budú mať befel, aby sa očkovali, ale bude sa k nim pristupovať individuálne. Nie sme vždy zdraví ľudia na to, aby sa do nás prali vakcíny bez rozvahy,“ vyhlásil.

Podľa Balíka by sa malo zohľadňovať, či ľudia covid pred nejakým časom prekonali a aký je ich zdravotný stav. Vláda a jej expertné skupiny či poradcovia sa ale k uznávaniu protilátok zatiaľ stavajú negatívne. Medzi odborníkmi totiž nepanuje zhoda na tom, aká hranica protilátok by bezinfekčnosť zaručovala a aká už nie.

S Balíkom debatovala na CNN Prima NEWS prezidentka Českej asociácie sestier Martina Šochmanová. Povinné očkovanie u niektorých profesií je podľa nej namieste. „Rozhodovanie je adekvátne na to, ako vyzerá aktuálna situácia. Drvivá väčšina zdravotníkov je navyše naočkovaná a prijme to ako racionálne rozhodnutie,“ uviedla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *