Česko hlási problém. Tretina plne očkovaných končí na JIS-ke

Koronavírusová pandémia v Česku sa bohužiaľ opäť dostáva na vrchol a chorých stále pribúda.

Aj keď veľa ľudí spoliehalo na očkovanie, vyzerá to, že to nie je zárukou. V nemocniciach totiž podľa údajov ministerstva zdravotníctva necelú tretinu z 388 pacientov tvoria plne očkovaní.

Pokiaľ ide o covid-19 v číslach, v Česku za včerajší deň pribudlo 1 497 chorých, pričom pribudlo aj hospitalizovaných (aktuálne je to 407). Vo vážnom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) bolo k 12. októbru celkom 98 osôb. Z nich 29 bolo plne očkovaných. A počet tých, ktorí už majú očkovanie dokončené, v poslednej dobe ďalej rastie.

Nijako zjemňujúce nie je ani to, že priemerný vek nakazených očkovaných sa pohybuje okolo 48 rokov. V kategórii ľudí starších ako 65 rokov malo pozitívny test 67 osôb. Navyše, doteraz za október po dokončenom očkovaní zomrelo 17 ľudí.

K situácii sa vyjadril český imunológ Václav Hořejší, ktorý uvádza, že sa nejedná o nič nečakané.

„Dobre vieme, že vakcinácia nie je stopercentne účinná. Zvlášť u ľudí, ktorí majú oslabený imunitný systém – napríklad sú starých alebo trpiacich poruchami imunity. Nie je to vôbec nič prekvapujúce, od začiatku sa vedelo, že očkovanie proti infekcii chráni zhruba z 90 percent, „poznamenal v rozhovore pre Prima CNN News.

K svojej odpovedi potom vzápätí dodal, že klinické štúdie hovoriace o 90% ochrane boli realizované na relatívne mladých a zdravých ľuďoch.

„U rizikových skupín je ochrana nižšia, približne 70 až 80 percent proti infekcii, ale viac chráni pred ťažkým priebehom či hospitalizáciou. Ani tu to však nie je stopercentné, „dodal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.