Českí Rómovia v Anglicku zotročovali Slovákov aj Čechov, nevyplácali výplaty a žili v luxuse - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Českí Rómovia v Anglicku zotročovali Slovákov aj Čechov, nevyplácali výplaty a žili v luxuse

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Otec Peter a syn Mario pózovali s nablýskanými autami a drahými šperkami potom, čo utratili tisíce libier, ktoré patrili najmä zotročeným Slovákom a Čechom. Peter tvrdil, že si nemôže dovoliť platiť svojim zamestnancom, pretože jeho firma má problémy. Napriek tomu svoju sociálnu sieť zásoboval fotkami z luxusnej dovolenky.

Česi Petr Makula (48) a jeho syn Mario (26) žili v Kente na juhu Anglicka. Podľa tamojšieho súdu viac ako 10 rokov hľadali v Česku aj na Slovensku zraniteľných ľudí – bezdomovcov či ľudí závislých na alkohole a drogách, ktorým ponúkali dobre platenú prácu a bezplatné ubytovanie v Británii.

Skutočnosť však bola úplne iná. Pri zásahu v máji 2018 policajti oslobodili celkom 12 ľudí, ktorých Česi nútili vykonávať ťažkú fyzickú prácu. Posielali ich do továrne v Lydde či umyvárne áut v Doveri. Robotníci museli pracovať až 36 hodín v kuse, pričom v kalendárnom mesiaci nemali ani deň voľna. Nielenže Česi svojich zamestnancov oberali o odmenu za ich prácu, ale bolo používané aj fyzické násilie.

Dvojica zločincov svojich pracovníkov nútila žiť v nevyhovujúcich podmienkach v Doveri. Mali obmedzený prístup ústredného kúrenia a teplej vode, pričom nemali takmer žiadne peniaze na míňanie a väčšinou dostávali len jedno jedlo denne. Ich mzdy kontroloval Petr. Ten im každý týždeň dával rôzne sumy, ale vždy oveľa menej, než na čo mali nárok.

Detektívi sa prípadom začali zaoberať v januári 2018 po tom, čo sa na polícii prihlásil ich bývalý zamestnanec, ktorý oznámil, čo sa mu stalo.

Britský súd v stredu (31.7.) Petra a Maria odsúdil. Starší muž dostal osem a pol roka a mladší štyri a pol roka. Obaja boli uznaní vinnými z obchodovania s ľuďmi a moderného otrokárstva. Počas procesu proti Makulovcovým svedčilo osem vykorisťovaných pracovníkov.

Sudca Rupert Lowe odhadol, že 48-ročný odsúdený si zarobil za 11 rokov trestnej činnosti asi 900.000 libier. (983 552,81 EUR)

Počas súdneho konania si porota prezrela fotografie z facebookových účtov Makulovcov. Snímky ukázali, že Mario nosil ťažké zlaté reťaze a pýšil sa drahými autami. Jeho otec bol vyfotografovaný na dovolenke v Dubaji napriek tvrdeniu, že si nemôže dovoliť platiť svojim zamestnancom, pretože jeho firma má problémy.

Podľa britskej polície patrí obchodovania s ľuďmi a moderné otroctvo k najrýchlejšie rastúcim oblastiam medzinárodného zločinu. Páchatelia často lákajú svoje obete do Anglicka za vidinou ľahkého a vysokého zárobku. Potom ich zbavia slobody a majú z nich sami veľké príjmy.

https://www.youtube.com/watch?v=D3zmX8MSdOs

Sme veľmi radi, že čítate Magazín 1! Budeme veľmi vďační, ak nás podporíte zdieľaním tohto článku. ĎAKUJEME

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *