Českí futbalisti si nekľakli na podporu hnutia Black Lives Matter - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Českí futbalisti si nekľakli na podporu hnutia Black Lives Matter

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Futbalisti Českej republiky vo včerajšom kvalifikačnom zápase na majstrovstvách sveta vo Walese síce prehrali, ale u fanúšikov napriek tomu zbierajú kladné body. Nepripojili sa totiž k domácim Velšanom a pred výkopom zápasu si nepoklakli na podporu Black Lives Matter. Tento krok ocenil tiež politik Zdeněk Ondráček, podľa ktorého sa šport a politika nemajú miešať.

Českí reprezentanti svoj boj proti rasizmu a ďalším prejavom neznášanlivosti, xenofóbie či antisemitizmu prejavili tak, že ukázali na nápis na rukáve dresu, ktorý odkazuje na kampaň s názvom UEFA Respect. Hoci Česi vo Walese prehrali 1:0 a skomplikovali si boj o postup na majstrovstvá sveta, fanúšikovia ich gesto ocenili.

“V kontexte udalostí posledných dní, týždňov a mesiacov chcú vedenie futbalovej reprezentácie a FAČR spoločne avizovať apolitický postoj národného tímu k niektorým aktuálnym témam, ktoré v športovom prostredí rezonujú. Týka sa to predovšetkým iniciatívy hnutia Black Lives Matter, pri ktorej niektorí hráči pred futbalovými zápasmi klačia, “uviedla futbalová asociácia vo vyhlásení.
S českými futbalistami súhlasí tiež poslanec Parlamentu Českej republiky Zdeněk Ondráček, ktorý k situácii uviedol, že podporuje hráčov českej futbalovej reprezentácie.

“Priatelia, na šport v TV moc nepozerám a futbal je na samom okraji môjho športového záujmu, ale týmto vyjadrujem podporu českej futbalovej reprezentácii a s ich postojom plne súhlasím. Šport a politika sa nemajú miešať! ” napísal Ondráček na Facebooku.