Černochov budú písať s veľkým Č, belochov s malým b, rozhodli americké médiá

V reakcii na súčasné protesty proti rasovej nerovnosti v USA a aktivity hnutia Black lives matter (BLM) oznámil rad amerických médií, že slovo „Black“ (čierny) budú v kontexte kultúry a rasy písať s veľkým písmenom. Líšia sa však v tom, či budú písať s veľkým písmenom i slovo „biely“. V pondelok oznámila agentúra AP, že označenie pre belochov v kontexte rasy a kultúry bude naďalej písať s malým písmenom, informuje portál Novinky.cz

Protesty po smrti Američana čiernej pleti George Floyda, ktorého zabil biely policajt, vyvolali sériu debát vrátane tej, ako vlastne písať slovo černoch či čierny (Black). Najviac debát sa potom paradoxne strhlo okolo toho, ako písať slovo biely, či white, či White.

Kým napríklad CNN, Fox News a ďalšie médiá budú písať aj slovo „Biely“ s veľkým začiatočným písmenom, pričom ich názor podporuje aj Národná asociácia čiernych žurnalistov a rad černošských akademikov, médiá ako New York Times, USA Today či NBC News budú referovať o belochoch s malým písmenom.

Na túto stranu sa teraz pridala aj americká tlačová agentúra AP, ktorej štandardy sú v anglicky písanom svete často preberané. „Súhlasíme, že farba pleti bielych ľudí hrá úlohu v systémovej nerovnosti a nespravodlivosti, a chceme, aby naši žurnalisti tento problém do hĺbky skúmali,“ uviedol viceprezident AP John Daniszewski.

„Písať slovo, White ‚s veľkým písmenom by však mohlo legitimizovať názory belošských rasistov, ktorí toto slovo s veľkým písmenom používajú,“ vysvetlil Daniszewski. „Bieli nereprezentujú zdieľanú kultúru a históriu spôsobom, ako je to v prípade čiernych,“ zdôvodnil zase svoje rozhodnutie písať „bieli“ s malým písmenom denník New York Times.

Kritici tohto rozhodnutia namietajú, že písanie termínu „biely“ s malým písmenom ide vlastne v dôsledku proti čiernym, pretože logicky vzaté naznačuje, že bieli sú pôvodná rasa. „Biela zostane neviditeľná a ako v prípade všetkých štruktúr moci, jej neviditeľnosť je kľúčová pre udržanie si jej moci,“ uviedla sociologička Eve Ewingovho z Chicagskej univerzity.

Profesor filozofie z newyorskej univerzity Kwame Anthony Appiah dodal, že písanie slová biely s veľkým písmenom by naopak rasistom vzalo vietor z plachiet. Doteraz veľké písmeno používali len oni, teraz by už „nebolo provokatívnym popretím normy“.

Pomôžte nám spolu poraziť neoliberalizmus!

Liberálna politika sa šíri celým svetom a ovláda všetky médiá hlavného prúdu. Šíriť informácie, ktoré nevyhovujú tomuto trendu je dnes veľmi ťažké, ale my sa snažíme zo všetkých síl! Potrebujeme však aj vašu pomoc! Vieme, že je ťažké v dnešnej nie ľahkej dobe od niekoho pýtať finančnú podporu, no ak sa nájde niekoľko tisíc ľudí, ktorí nás čítate a podporíte nás akoukoľvek sumou, dokážeme spoločne konkurovať ostatným médiám! Buďte našou podporou, vytvorme komunitu a spoločne informujme o tom, čo je dnes zakázané, len preto, že je to normálne! Ďakujeme vám! Kliknite sem a podporte nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *