Čechovi sa nepáčilo, že ho na nemeckom letisku predbehol moslim. Skončil s brutálnou bitkou a úplne nahý - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Čechovi sa nepáčilo, že ho na nemeckom letisku predbehol moslim. Skončil s brutálnou bitkou a úplne nahý

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Na návrat z dovolenky zrejme len tak nezabudne český turista. Na nemeckom letisku sa ohradil proti predbiehaniu vo fronte. Následná konfrontácia s políciou skončila zatknutím a podľa jeho slov aj fyzickým násilím.

Takýto koniec dovolenky si 44-ročný turista Jan P. z Litoměřicka nepredstavoval ani v najhoršej nočnej more. Pri návrate domov z Indonézie nestihol kvôli prieťahom pri odbavení lietadlo z Frankfurtu do Prahy a pri vybavovaní nových leteniek došlo k incidentu, ktorý vyvrcholil desivým zážitkom.

Na dovolenku letel Jan s partnerkou a štvorročným synom. Z Frankfurtu im do Prahy chýbalo posledných 400 kilometrov z celkových 24-tisíc. Prvý let dopravca zrušil, druhé lietadlo im kvôli prieťahom pri odbavení uletelo. Rodina si tak chcela pri priehradke leteckej spoločnosti zariadiť nové letenky.

“K prepážke pristúpil muž zrejme arabského pôvodu bez poradového lístka, nasledovaný ženou zahalenou v čiernom nikábe a bez vyzvania začal pracovníčku za prepážkou objasňovať svojou situáciu. Tá sa okamžite začala venovať dotyčnému mužovi a mňa si prestala všímať, “opísal Jan.

Po všetkých útrapách sa českého turistu zmocnila zlosť, napriek tomu sa dokázal ovládnuť. “Veľmi jemne som sa dotkol ramena dotyčného muža a odstrčil ho. Nebola v tom žiadna intenzita, snáď len gesto, náznak a snaha, aby pochopil, že som teraz na rade ja a moja rodina so svojimi problémami s cestovaním, “vykreslil Jan. Pracovníčka za prepážkou sa podľa neho ale začala správať hystericky a situáciu vyhrotila. Obojstranná slovná výmena názorov nakoniec skončila, keď na miesto dorazili policajti. Tí Jána vyzvali, aby zotrval na mieste, než sa situácia vysvetlí.

Po dlhých minútach však Ján potreboval nutne na toaletu. Jeho žiadosť policajti nebrali vážne a opakovali mu, aby zostal sedieť. “Vzhľadom k mojej nutnej potrebe som im oznámil, že už naozaj musím. Obišiel som ich a v kľude odchádzal smerom k WC. Nasledujúci okamih ma zozadu strhli na zem a celá štvorica policajtov ma zaľahla, “zhrnul beh udalostí Jan. Polícia ho potom spútaného odviedla do letiskovej cely. Tam nastalo pravé peklo.

Oblečenie mu potrhali, skončil nahý

Ján žiadal policajta o advokáta alebo kontakt na český konzulát, ani v jednom mu nevyhoveli. Keď odmietol test na alkohol, násilím ho vraj vyzliekli donaha, oblečenie mu potrhali. Keď si zdrapy na seba znovu zobral, cez interkom v cele znovu vyžadoval prítomnosť právneho zástupcu. Súčasne na políciu nadával a ich počínanie prirovnal ku gestapu. Policajti podľa neho sériu výpadov proti nemu zopakovali druhýkrát aj tretíkrát.

“Pripadal som si naklepaný ako rezeň. Vybavili sa mi zábery a fotografie z televízie tie haldy nahých mŕtvol, ktoré zostali po Bachar v nemeckých lágroch, keď končila vojna. Bol som tiež nahý, zmlátený, hovoril som si, síce zatiaľ žijem, ale pravdepodobne budem za chvíľu tiež mŕtvola, “uviedol Ján.

Keď znovu odmietol test na alkohol, dali mu policajti k podpísaniu dokumenty o previnení s ručne vypísanými číslami príslušných paragrafov.

“Pýtal som sa policajtov, čo to je, nepoznám nemecké zákony. Odmietli mi odpovedať a stále opakovali, že o nič nejde, nech dopíšem svoju adresu, zaškrtneme dve kolónky a podpíšem a že som voľný. A tak som teda pod nátlakom urobil, “priblížil muž. Polícia ho následne v roztrhaných šatách po niekoľkých hodinách pustila.

Doma v Čechách si Jan najal nemeckého právnika a dozvedel sa, že mu hrozí až päť rokov väzenia pre podozrenie na napadnutie úradnej osoby a odporu voči štátnej moci. Podľa vyjadrenia leteckej spoločnosti bol Ján nedisciplinovaný voči ostatným cestujúcim i zamestnancom. Nemecká polícia hovorí o nekontrolovanom a agresívnom správaní.

Muž bol agresívny, tvrdí polícia

“Pri identifikácii sa cestujúci niekoľkokrát pokúsil získať späť odovzdaný cestovný pas a vyhnúť sa úradným úkonom. V priebehu úkonov bol muž čím ďalej viac agresívnejší a policajtom kládol fyzický odpor, “vysvetlila dôvody zatknutia hovorkyňa spolkového policajného riaditeľstva frankfurtského letiska Julia Thielová.

Prokuratúra vo Frankfurte však návrh na trestné stíhanie české turistu zmietlo zo stola. “Dôvodom bolo, že obvinený v Nemecku nemá žiadny záznam v trestnom registri a že vina páchateľa by mohla byť podľa výsledkov vyšetrovania považovaná za nízku. Okrem toho neexistuje verejný záujem na trestnom stíhaní. Proces je dokončený, “povedala Denníku hovorkyňa frankfurtského štátneho zastupiteľstva Nadja Niesen.

To potvrdil aj Robert Řehák z Ministerstva zahraničných vecí ČR, ktoré bolo s nemeckým policajným prezídiom v kontakte. “Trestné konanie nemecké justičné orgány zastavili, veľvyslanectvo ČR v Berlíne poskytlo dotknutému konzulárnu pomoc a je s ním aj naďalej v kontakte,” doplnil Řehák.

Jan bude od leteckej spoločnosti žiadať odškodnenie a pripravuje podať trestné oznámenie na nemeckú políciu. “V nemocnici mi lekári vykonali fixáciu kolena a nasadili golier na fixáciu krčnej chrbtice. Cítil som tiež brnenie končekov prstov na oboch rukách, nemal som v nich vôbec žiadny cit a deň po incidente som si ráno sotva zapol gombíky na košeli. Všetky moje problémy s fyzickým stavom pretrvávajú doteraz, “uzavrel Ján.

Zdroj: denik.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *