Čechovi po výtere z nosa vytekal mesiace mozgovomiechový mok - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Čechovi po výtere z nosa vytekal mesiace mozgovomiechový mok

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Kuriózny prípad zaznamenali vedci v Česku. Po výtere z nosa pri absolvovaní PCR testu na prítomnosť koronavírusu jednému mužovi začalo tiecť z nosa.

Z nosa mu tieklo deväť mesiacov, a tak sa rozhodol navštíviť doktora. Vyšetrenie ukázalo, že mu vytekal mozgovomiechový mok. Zranenie pritom môže spôsobiť smrť.

Ide o prvý zaznamenaný prípad takéhoto poranenia na svete. Muž, ktorého identita zostáva utajená, podstúpil covidový test v marci 2020.

Test bol síce negatívne, ale dotyčnému po ňom po celých deväť mesiacov tieklo z pravej nosnej dierky. Lekársku pomoc vyhľadal až v decembri 2020.

Následné CT vyšetrenie odhalilo, že príčinou je nie alergia, ako sa pacient spočiatku domnieval, ale poškodenie kribriformnej platničky, kosti oddeľujúcej nos od mozgu, čo práve spôsobilo vytekaniu mozgovomiechového moku.

Toto zranenie môže byť nebezpečné, pretože okrem iného zvyšuje riziko zápalu mozgových blán, ktoré je životu nebezpečné. Avšak cerebrospinálny mok môže vytekať po celé roky, než dôjde k vážnym komplikáciám.

Závery štúdie publikovali českí lekári Zdeněk Knížek, Roman Michálek a Jan Vodička v recenzovanom vedeckom časopise JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery.

Po stanovení diagnózy muž podstúpil operáciu kribriformnej platničky a bola mu predpísané antibiotiká ako prevencia pred vznikom infekcie. Po troch týždňoch na kontrolnom vyšetrení uviedol, že pravú nosnou dierkou nič necíti.

Doteraz boli zaznamenané iba jednotky prípadov poškodenia kribriformnej platničky po absolvovaní testu výterom z nosa. Napríklad vlani bol medializovaný prípad Američanky s rovnakým poranením. Žena však už mala poškodenú lebku, v ktorej mala drobnú medzeru.

Muž z Čiech je tak prvým človekom, ktorý utrpel toto zranenie po covid teste bez toho, aby predtým trpel zranením spodiny lebečnej.