Politika

Čaputová v rozhovore pre nemecký denník kritizovala Rusko a vyjadrila podporu protiruským sankciám

Slovenská prezidentka poskytla exkluzívny rozhovor pre Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Túto krajinu“ za mafiánsky štát, ako to robil Kiska, neoznačila. Na záver však spomenula náš klientelizmus, ktorý dnes bráni Slovákom pracujúcim v zahraničí vrátiť sa do vlasti. V rozhovore si nezabudla udrieť ani do Ruska, ktoré sa podľa nej na Slovensku pokúša vplývať na verejnú mienku tzv. dezinformačnými médiami.

Súčasťou návštev prezidentov v iných krajinách sú aj rozhovory vo významných denníkoch, ktoré prinášajú obojstranný zisk v podobe exkluzívnosti. Aj pre Zuzanu Čaputovú bolo preto dôležité sadnúť si počas návštevy Nemecka do redakcie Frankfurter Allgemeine. Rozdiel oproti Kiskovmu rozprávaniu v inom nemecky píšucom periodiku je, že na Slovensko nepozerala až v takom silnom negatívnom svetle a neoznačovala ho priam za mafiánsky štát.

RUSKÍ DEZINFORMÁTORI

Nemohlo sa to však obísť ani bez kritiky Ruska a podpory protiruských sankcií. Navyše, Ruská federácia má podľa Čaputovej na Slovensku pôsobiť aj dezinformačnou kampaňou, aby ovplyvnila verejnú mienku našich obyvateľov. No evidentne sa to ruským agentom až tak nedarí, veď prezidentka nás pochválila, že spomedzi všetkých štátov V4 sme najviac proeurópski. Čaputová nemohla nespomenúť ani vraždu Jána Kuciaka a v tom kontexte vyjadrila nádej, že orgány činné v trestnom konaní prípad správne vyšetria a vinníkov spravodlivo potrestajú. „Zdôraznila však, že má v úmysle uplatniť svoje právo menovať generálneho prokurátora a sudcov,“ píše Dziennik.pl (Zdroj: https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/605630,czaputova-v4-slowacja-polska-wegry-niemcy-rosja-sankcje.html).

S BUBNOM NA ČÍNU

Bývalá podpredsedníčka Progresívneho Slovenska pre známy nemecký denník odpovedala aj na otázku o tom, akú úlohu v medzinárodnej politike zohráva Čína. Čaputová práve tohto globálneho hráča nedávno kritizovala za porušovanie ľudských práv, čo netajila ani v rozhovore. „Hospodársky záujem krajín v Európe je dôležitý, ale nikdy nesmie zradiť naše hodnoty, ktoré spoločne žijeme a ctíme v EÚ. Pred niekoľkými týždňami som sa stretla s čínskym ministrom zahraničných vecí. Okrem bežných hospodárskych otázok som otvorene vyjadrila obavy v súvislosti s porušovaním ľudských práv v Číne. Takto som predstavila pozíciu Európskej únie,“ pochválila sa týmto krokom, napriek tomu, že iní západní predstavitelia sú na stretnutiach s čínskymi politikmi rozhodne zdržanlivejší.

MUSÍME SA PODIEĽAŤ

Padla aj otázka jej pohľadu na utečencov a ich povinné prerozdeľovanie medzi krajiny EÚ. Z odpovede bolo cítiť, že k prerozdeleniu vyjadruje sympatie, zároveň však zahrala aj na strunu verejnej mienky, ktorá je naklonená proti. „Toto je bežný problém a my, ako Slovensko, sa musíme podieľať na riešení. Na druhej strane tiež chcem pochopiť obavy našich ľudí v súvislosti s neznámymi, s ktorými nemáme žiadne skúsenosti,“ povedala pre denník, ktorý vznikol v roku 1949 a nadviazal na pôvodný Frankfurter Zeitung z roku 1859.

Na záver rozhovoru si však prezidentka do Slovenska kopla, keď sa ponúkla do role spasiteľky pred neprávosťou a korupciou. Chce podľa jej slov urobiť všetko pre to, aby sa Slováci pracujúci v zahraničí po očistení vlasti od nespravodlivosti a klientelizmu mohli vrátiť a pracovať v krajine medzi Tatrami a Dunajom. „Nemali by byť vyhnaní zo Slovenska, takpovediac, korupciou,“ uzatvára pre nemecký konzervatívno-liberálny denník.

zdroj: zemavek.sk

2 Replies to “Čaputová v rozhovore pre nemecký denník kritizovala Rusko a vyjadrila podporu protiruským sankciám

 1. Čo dodať. Pre mňa prezidentkou nie je a nikdy nebude. Za prvé, trepe dve na tri o korupcii, pritom ona aj s progresívcami je produkt, politiky USA. Sú o tom dôkazy, ako sa cez Izraelskú tajnú službu napája priamo na CIA a Šoroša. Takto Amerika zasahuje vo svete do politiky krajín, dosadzuje si svoje bábky. Podľa mňa to aj s Kuciakovou vraždou bude celkom inak, aby to neboli práve progresívci, ktorí takto vyvolávajú puč. V histórii je mnoho podobných prípadov. No nebudem konšpirovať, čas ukáže pravdu. Tak reálne teraz.
  No Ty mudra hlava, Ty meteorit, tak aké právo máš, odsudzovať y, súdiť? Čo si Ty boh? O akom porušovaní ľudských práv Ty trepeš, ak na Slovensku sa nadodržujú ani tie základné? Začnem ústavou, tak za prvé kde je zvrchovanosť, nezávislosť, suverenita, ak nám Eú diktuje čo môžme a čo nie? Ako je možné, že zákony inej krajiny, sú nariadené tým našim? Kde je naše kultúrne dedičstvo a bohatstvo? Všetko sa za 30 rokov rozkradlo a rozpredalo, mali sme si ho chrániť a rozširovať. Kde je naša sebestačnosť a schopnosť Slovenska vyvážať? Miesto toho dovážame pokazené mäso, ovocie, zeleninu bez chuti. Kde je podpora rodín, pôrodnosti, sociálne istoty. Koľko mladých rodín dostalo nové byty? A naopak kolko ich dostalo rómov. Kde je právo dieťaťa na zdravý fyzický a duševný vyvoj ak Ty, prezidentka ticho hajíš právo teplých a lezieb mať deti, si neuvedomuješ, ze takéto dieťa bude len trpieť, bude objektom ponižovania a výsmechu? Tak isto hájiš pedofíliu, čo už je fakt hnusné.
  Poďme ďalej, kde je právo na bezplatnú, kvalitnú zdravotnú starostlivosť ak už sa pomali za všetko platí, ako je možné, že poisťovne rozhodujú o tom koho liečiť, kedy liečiť a či vôbec a ak tak už neskoro? Kde je právo dožiť sa peknej staroby, ak ľudia, čo budovali tento štát v starobe hladujú? Dôchodca je chránená osoba, vraví Ti to niečo?
  Štvrť krajiny je nútené pracovať v zahraničí ďalšia stvrtina odišla na trvalo preč a ta tretia doma drie za minimálnu mzdu od výplaty k výplate. Ani za komunistou toľko ľudí neutekalo zo Slovenska. Tak dobre nám tu teda je. Tabuľky nezamestnanosti si asi braučová hlava píše sám, podľa nálady ako ráno vstane. Zabudol tam tam pripočítať dve stvrtiny národa v zahraničí. Miesto toho tam dáva lacnú pracovnú silu z Ukrajiny a Rumunska, ktorú vážená jasnosť Čaputová Slovensko využíva a zneužíva na prácu, presne tak ako trepeš o Číne.
  V krátkosti toľko o Tvojich ľudských právach. Vážne ma zaujíma ako niekto taký mohol vyštudovať právo.
  No, k Tvojmu Nemecku, aby si veci dali do poriadku. Vieš, Ty vobec čo hajíš? Špinavú migračnú politiku ktorú Amerika hlása už 200 rokov, už vtedy bola za islamizácii Európy. A tak ako nemci, Francúzi a iný čo toto hája na to doplatia. Ja tých migrantov stretávam či v Nemecku či v Rakúsku denne. Vieš o tom, že tvoje Nemecko zatajuje štatistiku trestnej činnosti páchanej migrantmi, vieš ako sa ludia boja ak sa väčšinou podvečer vyroja migranti ako myši a robia cirkusy. Poď sa so mnou prejsť ukážem Ti pravú tvár migrácie. Vieš o tom, že Nemecko chystá prijať zákon, o zákaze prijímať pracovnú silu z európskych krajín a dávať ju len migrantom? No už chcem vidieť jak oni budú makať na stavbe či vo fabrike, alebo ešte lepšie niekoho opatrovať.
  Neviem pochopiť chod Tvojich myšlienok, roky nedokážeme riešiť problém u nás s rómskou komunitou a Ty si aby do tohto ešte došli migranti. No hotová katastrofa.
  No Vážená pani prezidentka, ženieš Slovensko na pokraj priepasti Hájíš zlo a diabla. Prečo rypeš do Rusov? Bez rusov by si dnes neexistovala. Kto potopil Slovensko v Mníchove rusi či nemci, francúzi a angličania, kým nás oni zrádzali Stalin mal na hraniciach pripravené 200 divízie na obranu Československa, bohu žiaľ Poliaci nedovolili prechod ich územim na čo aj doplatili. Tieto štáty tri krát odmietli otvoriť druhý front na oslobodenie Európy len aby nemuseli pomôcť rusom. Otvorili ho až ak su uvedomili ze rusi môžu získať celú Európu. Pýtam sa kto zbombardoval Sýriu, Irak, Juhoslaviu? RUSKÉ Stíhačky to neboli, bolo to Nato a štáty, ktoré Ty tak chváliš. Na Slovensku branno-bezpečnostný výbor preberá vyzbrojenie a vystrojenie Armády ako súčasť vojsk Nato na inváziu do Ruska v nasledujúcich rokoch. Lajčák píše, rozhoduje o nás bez nás o přítomnosti vojsk a polície Usa na našom území. My toto nechceme. Po nociach sa tajne preváža americká výzbroj do Polska. Vyzerá to tam ako pred barbarosou v 1941. Ausa už Ukrajinu a Poľsko má, sme na rade my a Ty tomu napomáhaš. Zrádzaš svoju krajinu, svoj ľud. Si hanbou, za 30 rokov prezidenti nenarobili toľko zla, ako Ty za tých pár mesiacov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *