Čaputová v rozhovore pre nemecký denník kritizovala Rusko a vyjadrila podporu protiruským sankciám - MAGAZÍN 1
Slovensko

Čaputová v rozhovore pre nemecký denník kritizovala Rusko a vyjadrila podporu protiruským sankciám

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Slovenská prezidentka poskytla exkluzívny rozhovor pre Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Túto krajinu“ za mafiánsky štát, ako to robil Kiska, neoznačila. Na záver však spomenula náš klientelizmus, ktorý dnes bráni Slovákom pracujúcim v zahraničí vrátiť sa do vlasti. V rozhovore si nezabudla udrieť ani do Ruska, ktoré sa podľa nej na Slovensku pokúša vplývať na verejnú mienku tzv. dezinformačnými médiami.

Súčasťou návštev prezidentov v iných krajinách sú aj rozhovory vo významných denníkoch, ktoré prinášajú obojstranný zisk v podobe exkluzívnosti. Aj pre Zuzanu Čaputovú bolo preto dôležité sadnúť si počas návštevy Nemecka do redakcie Frankfurter Allgemeine. Rozdiel oproti Kiskovmu rozprávaniu v inom nemecky píšucom periodiku je, že na Slovensko nepozerala až v takom silnom negatívnom svetle a neoznačovala ho priam za mafiánsky štát.

RUSKÍ DEZINFORMÁTORI

Nemohlo sa to však obísť ani bez kritiky Ruska a podpory protiruských sankcií. Navyše, Ruská federácia má podľa Čaputovej na Slovensku pôsobiť aj dezinformačnou kampaňou, aby ovplyvnila verejnú mienku našich obyvateľov. No evidentne sa to ruským agentom až tak nedarí, veď prezidentka nás pochválila, že spomedzi všetkých štátov V4 sme najviac proeurópski. Čaputová nemohla nespomenúť ani vraždu Jána Kuciaka a v tom kontexte vyjadrila nádej, že orgány činné v trestnom konaní prípad správne vyšetria a vinníkov spravodlivo potrestajú. „Zdôraznila však, že má v úmysle uplatniť svoje právo menovať generálneho prokurátora a sudcov,“ píše Dziennik.pl (Zdroj: https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/605630,czaputova-v4-slowacja-polska-wegry-niemcy-rosja-sankcje.html).

S BUBNOM NA ČÍNU

Bývalá podpredsedníčka Progresívneho Slovenska pre známy nemecký denník odpovedala aj na otázku o tom, akú úlohu v medzinárodnej politike zohráva Čína. Čaputová práve tohto globálneho hráča nedávno kritizovala za porušovanie ľudských práv, čo netajila ani v rozhovore. „Hospodársky záujem krajín v Európe je dôležitý, ale nikdy nesmie zradiť naše hodnoty, ktoré spoločne žijeme a ctíme v EÚ. Pred niekoľkými týždňami som sa stretla s čínskym ministrom zahraničných vecí. Okrem bežných hospodárskych otázok som otvorene vyjadrila obavy v súvislosti s porušovaním ľudských práv v Číne. Takto som predstavila pozíciu Európskej únie,“ pochválila sa týmto krokom, napriek tomu, že iní západní predstavitelia sú na stretnutiach s čínskymi politikmi rozhodne zdržanlivejší.

MUSÍME SA PODIEĽAŤ

Padla aj otázka jej pohľadu na utečencov a ich povinné prerozdeľovanie medzi krajiny EÚ. Z odpovede bolo cítiť, že k prerozdeleniu vyjadruje sympatie, zároveň však zahrala aj na strunu verejnej mienky, ktorá je naklonená proti. „Toto je bežný problém a my, ako Slovensko, sa musíme podieľať na riešení. Na druhej strane tiež chcem pochopiť obavy našich ľudí v súvislosti s neznámymi, s ktorými nemáme žiadne skúsenosti,“ povedala pre denník, ktorý vznikol v roku 1949 a nadviazal na pôvodný Frankfurter Zeitung z roku 1859.

Na záver rozhovoru si však prezidentka do Slovenska kopla, keď sa ponúkla do role spasiteľky pred neprávosťou a korupciou. Chce podľa jej slov urobiť všetko pre to, aby sa Slováci pracujúci v zahraničí po očistení vlasti od nespravodlivosti a klientelizmu mohli vrátiť a pracovať v krajine medzi Tatrami a Dunajom. „Nemali by byť vyhnaní zo Slovenska, takpovediac, korupciou,“ uzatvára pre nemecký konzervatívno-liberálny denník.

zdroj: zemavek.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *