Slovensko Zo sveta

Bývalý nemecký minister: „Východoeurópania sa považujú za občanov druhej kategórie a to je zlé“

V Európskej únii vládne hlboký rozkol, čo je pre Európu osudné, napísal bývalý nemecký minister zahraničia Joschka Fischer v článku pre Handelsblatt.

Je to už 15 rokov od takzvaného rozšírenia Európskej únie na východ a Východoeurópania sa viac ako inokedy cíti, ako občania druhej kategórie. Západoeurópania na východe sú považovaní za arogantných a posadnutých svojimi vlastnými záujmami, uviedol bývalý nemecký vicekancelár.

Pätnásť rokov po takzvanej expanzii EÚ na východ sa európsky kontinent stále rozdeľuje na západ a na východ – a to je „pre Európu fatálne“, napísal bývalý nemecký minister zahraničia Joschka Fischer v článku pre nemecké noviny Handelsblatt.

V tom čase existovala dokonca aj „spoločná európska vízia budúcnosti“: krajiny západnej a východnej Európy očakávali, že sa zjednotia a budú koexistovať v „mieri a prosperite“, pripomenul Fischer.

„Dnes sú však veci úplne inak. Optimizmus tej doby ohľadom budúcnosti bol nahradený zdĺhavými spormi ohľadom základných hodnôt, čo viedlo k hlbokému rozdeleniu medzi východom a západom, „poznamenal autor.

Uplynulo 15 rokov, pokračoval Fischer, a Východoeurópania sa „viac ako inokedy cítia občanmi druhej kategórie“. Obyvatelia západoeurópskych krajín na východe sú považovaní za „arogantných a posadnutých svojimi vlastnými záujmami“. V reakcii na to Západoeurópania obviňujú obyvateľov východnej Európy, že sú údajne „nevďační a nesolidárni“.

„Európska únia ako nacionalistický projekt však nemá šancu na úspech, pretože v minulosti bola EÚ vytvorená za účelom boja proti autoritárskym diktatúram a nacionalizmu v Európe. Každý, kto chce iné, musí pochopiť, k čomu to povedie – totiž k zničeniu európskeho projektu, „je presvedčený autor článku.“ Vzhľadom k súčasným globálnym zmenám a posunu osí smerom k Ázii a tichomorskému regiónu bude Európa v dôsledku toho nevyhnutne upadať. „

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *