Bývalý nemecký minister: "Východoeurópania sa považujú za občanov druhej kategórie a to je zlé" - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Bývalý nemecký minister: “Východoeurópania sa považujú za občanov druhej kategórie a to je zlé”

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V Európskej únii vládne hlboký rozkol, čo je pre Európu osudné, napísal bývalý nemecký minister zahraničia Joschka Fischer v článku pre Handelsblatt.

Je to už 15 rokov od takzvaného rozšírenia Európskej únie na východ a Východoeurópania sa viac ako inokedy cíti, ako občania druhej kategórie. Západoeurópania na východe sú považovaní za arogantných a posadnutých svojimi vlastnými záujmami, uviedol bývalý nemecký vicekancelár.

Pätnásť rokov po takzvanej expanzii EÚ na východ sa európsky kontinent stále rozdeľuje na západ a na východ – a to je “pre Európu fatálne”, napísal bývalý nemecký minister zahraničia Joschka Fischer v článku pre nemecké noviny Handelsblatt.

V tom čase existovala dokonca aj “spoločná európska vízia budúcnosti”: krajiny západnej a východnej Európy očakávali, že sa zjednotia a budú koexistovať v “mieri a prosperite”, pripomenul Fischer.

“Dnes sú však veci úplne inak. Optimizmus tej doby ohľadom budúcnosti bol nahradený zdĺhavými spormi ohľadom základných hodnôt, čo viedlo k hlbokému rozdeleniu medzi východom a západom, “poznamenal autor.

Uplynulo 15 rokov, pokračoval Fischer, a Východoeurópania sa “viac ako inokedy cítia občanmi druhej kategórie”. Obyvatelia západoeurópskych krajín na východe sú považovaní za “arogantných a posadnutých svojimi vlastnými záujmami”. V reakcii na to Západoeurópania obviňujú obyvateľov východnej Európy, že sú údajne “nevďační a nesolidárni”.

“Európska únia ako nacionalistický projekt však nemá šancu na úspech, pretože v minulosti bola EÚ vytvorená za účelom boja proti autoritárskym diktatúram a nacionalizmu v Európe. Každý, kto chce iné, musí pochopiť, k čomu to povedie – totiž k zničeniu európskeho projektu, “je presvedčený autor článku.” Vzhľadom k súčasným globálnym zmenám a posunu osí smerom k Ázii a tichomorskému regiónu bude Európa v dôsledku toho nevyhnutne upadať. “

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *