adplus-dvertising

Budhisti na Srí Lanke začali vojnu proti moslimom! Ničia všetko, čo patrí moslimom. Vláda vypla Facebook a Whatsapp

Srílanskí policajti sa stretli s výtržníkmi z radov etnických Sinhálcov, ktorí útočia na moslimov. Pri nepokojoch zomrel prvý človek. Ide o zatiaľ najväčšiu vlnu násilia zo strany budhistov voči moslimskej menšine po veľkonočných teroristických útokoch, pri ktorých zomrelo 250 ľudí. Vláda nariadila dočasné zablokovanie sociálnych sietí, v celej krajine bude platiť už druhú noc zákaz vychádzania.

Útočníci sa pri svojom ťažení zameriavali na obydlia moslimov, mešity, automobily, obchody a podniky vlastnené moslimami. Najhoršia situácia je v niektorých štvrtiach metropoly Kolombo a na severozápade krajiny – v mestách Kiniyama a Hettipola.

„Sú tu stovky výtržníkov … Zapaľujú mešity a rozbili výlohy a zariadenia mnohých obchodov patriacich moslimom,“ povedal agentúre Reuters telefonicky jeden z obyvateľov oblasti Kottapitija.


„Prišli s mačetou a pokúsili sa ma napadnúť. Asi pätnásť ľudí prišlo v troch alebo štyroch automobiloch. Vyhrážali sa, že ma zabijú. Utiekol som zadnými dvermi. Rovnaká skupina napadla aj bratov obchod s potravinami, „vyhlásil obchodník Nashira Mohamed.

V okrese Puttalam jeden muž zomrel v nemocnici po tom, čo dav zaútočil na jeho podnik a zlynčovali ho. „Napadli ho bodnými a sečnými zbraňami v jeho stolárskej dielni,“ povedal AFP policajt s tým, že ide o prvú obeť nepokojov.

Nepokoje pokračujú už od víkendu. Polícia musela miestami nasadiť slzný plyn a strieľať do vzduchu. Zatknutých bolo šesťdesiat osôb vrátane lídra krajne pravicovej budhistickej skupiny. „Dali sme všetky potrebné právomoci bezpečnostným silám. Žiadam o plnú spoluprácu s armádou a políciou, aby bol ochránený mier, „oznámil srílanský premiér Ranil Wickremesinghe.

Srílanská vláda nechala zablokovať niektoré sociálne médiá a komunikačné aplikácie, ako je Facebook a WhatsApp. Kvôli hádke, ktorá začala na Facebooku, bol v meste Čilav na západnom pobreží v nedeľu zbitý jeden muž a niekoľko desiatok ľudí hádzalo kamene na mešity a obchody, ktoré vlastnia moslimovia.

Polícia už zadržala autora príspevku, ktorý znel „Jedného dňa toho budete ľutovať“. Zatkla takisto skupinu, ktorá v Čilavu napádala obchody.

Zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.