Slovensko

Budeme si chcieť ísť zacvičiť alebo sa navečerať v reštaurácii? Navrhujú každé tri týždne komunitné testovanie

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Igor Matovič sa stretol so zástupcami odvetví postihnutých pandémiou a hľadali cestu, ako nájsť viac slobody. Ak chcete mať otvorené reštaurácie či kostoly, musíte raz za tri týždne pretestovať klientov, oznámil Matovič.

„Rozprávali sme sa o tom, že áno, pravidelné plošné testovanie antigénovýmu testami je cesta, ako by sme mohli udržať vývoj epidémie pod kontrolou,“ hovorí premiér Matovič. 

Premiér na stretnutí ponúkol týmto zástupcom cestu komunitného, celoplošného testovania raz za tri týždne. Bol by to ale podľa neho hlas jednotlivých komunít, ktoré by pozvali svojich zákazníkov a klientov na testovanie. Štát by zabezpečil materiál, ale už by sa nezapájal do vyzývania. Takto by sme si podľa premiéra mohli dopriať viac slobody.

„Štát by zabezpečil testy a ochranné pomôcky, príslušníkov policajného zboru, ozbrojených síl či hasičského zboru, ale nie zdravotníkov,“ hovorí o trojtýždňovom komunitnom testovaní Matovič. Zdravotníkov by si teda museli zabezpečiť samotní prevádzkovatelia. 

Rozhodnúť sa majú do piatku tohto týždňa. Ide o všetky najviac epidémiou postihnuté oblasti ako je šport, kultúrna oblasť, cirkev, školy, fitnes centrá, ale aj stravovacie zariadenia.

Matovič hovoril aj o druhej alternatíve, ktorou by bol nakoniec tvrdý lockdown „Druhá alternatíva je, že otvorme tie prevádzky všetky, ale do dvoch či troch týždňov by sme museli dať tvrdý lockdown, zraziť tú krivku a potom zasa normálne žiť,“