Politika Spoločnosť Zo sveta

Britskí poslanci sa boja chodiť po meste sami. 3500 vojakov v pohotovosti!

Britské ozbrojené sily zriadili v protijadrovom kryte pod londýnskym sídlom ministerstva obrany štáb, ktorého úlohou je príprava na takzvaný neriadený brexit. Operácia Redfold sa rozbehne v prípade, že Británia opustí EÚ bez dohody a vláda bude potrebovať pomoc armády. Pokojní nie sú ani poslanci. Podpredseda parlamentu im odporučil, aby sa nepohybovali vonku sami.

V pohotovosti je teraz asi 3500 vojakov, ktorí majú pomôcť s uskutočňovaním vládnych krízových plánov. Takzvaná operácia Redfold bola podľa servera Independent spustená na začiatku týždňa. Vojaci sa majú začať pripravovať na to, že ich môže byť potrebné napríklad pri preprave potravín, pohonných hmôt a ďalších základných potrieb po Spojenom kráľovstve.

„Dvestočlenný tím armádneho personálu je pripravený jazdiť s palivovými cisternami k čerpacím staniciam, ak to bude potrebné,“ napísal server Sky News.

Protijadrový kryt zvaný Pindar, ktorý leží hlboko pod zemou, podľa hovorcu ministerstva obrany používali ozbrojené sily vo vojnových časoch a tiež napríklad pri zvládaní prírodných katastrof, ako boli záplavy.

Britskí poslanci chodia po meste v skupinách

V strehu sú aj britskí poslanci. Podpredseda britského parlamentu Lindsay Hoyle im odporučil, aby po meste chodili v skupinách a na cestu do práce alebo domov si radšej brali taxi. Dôvodom je vyhrotená atmosféra okolo brexitu a skutočnosť, že mnoho členov Dolnej snemovne už bolo kvôli svojim postojom zastrašovaní alebo slovne napádaní.

„Za dobu, čo som v snemovni, som nikdy nezaznamenal také napätie. A viem, že ostatní kolegovia cítia to isté, „uviedol podľa BBC labouristov Hoyle, ktorý v parlamente zasadá od roku 2010. Podľa BBC správa parlamentu tiež zaviedla špeciálne opatrenia pre vyzdvihovanie poslancov vozy taxislužby.

Labouristický poslanec Lloyd Russell-Moyle vyhlásil, že sa ho pokúsil napadnúť nejaký muž s tým, že zákonodarcovia sú „zradcovia“. Jeho konzervatívny kolega Tobias Ellwood zase zverejnil list, v ktorom sa mu niekto vyhráža. Poslankyňa Anna Soubryová z platformy Nezávislá skupina uviedla, že minulý víkend nemohla odísť domov, pretože jej niekto hrozil smrťou.

Európski lídri sa vo štvrtok na Summite EÚ 27 zhodli na predĺžení brexitu. Do 22. mája, ak v Londýne prejde zmluva o vystúpení do 12. apríla, ak neprejde.

zdroj: idnes.cz ČTK

One Reply to “Britskí poslanci sa boja chodiť po meste sami. 3500 vojakov v pohotovosti!”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *