adplus-dvertising

Britská vedkyňa: Odstup a rúška by malo zostať navždy. Aj psie hovienka sme sa naučili zbierať

Poradkyňa britskej vlády a bývalá členka komunistickej strany Susan Michieová hovorí, že mandáty v podobe rúšok a spoločenské dištancovanie by mali pokračovať „naveky“ a že by si ľudia mali osvojiť podobné správanie, ako tomu bolo u bezpečnostných pásov.

Michieová, ktorá je profesorkou zdravotníckej psychológie na UCL a poprednou členkou SAGE, povedala, že také kontrolné opatrenia by sa mali stať súčasťou „normálneho“ rutinného správanie ľudí.

„Vakcíny sú skutočne dôležitou súčasťou kontroly pandémie, ale je to len jedna časť. [A] testovací, sledovací a izolačný systém, [ako aj] hraničné kontroly, sú naozaj zásadné. A treťou vecou je správanie ľudí. Teda správanie spoločenského dištancovania sa, uisťovanie sa, že je dobre vetrané [keď ste vo vnútri], alebo keď nie je, nosenie tvárových rúšok a [udržiavanie] hygieny rúk a povrchu.

Tieto budeme musieť udržiavať dlhodobo, a to bude dobré nielen pre Covid, ale aj pre obmedzenie ďalších [chorôb] v čase, keď NHS [bojuje] … myslím, že do istej miery navždy …

Myslím, že je veľa rôznych spôsobov správania, ktoré sme v živote zmenili. Dnes bežne používame bezpečnostné pásy – skôr sme ich nepoužívali. V parkoch teraz bežne zbierame psie hovienka – to sme skôr nerobili. Keď ľudia vidia, že existuje hrozba a že je niečo, čo môžu urobiť, aby znížili túto ochranu seba, svojich blízkych a svojich komunít, to, čo sme videli za posledný rok, je, že to ľudia robia.“