Briti, ktorí sa nedajú zaočkovať, možno nebudú môcť navštíviť bary, kiná či športoviská - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Briti, ktorí sa nedajú zaočkovať, možno nebudú môcť navštíviť bary, kiná či športoviská

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Každým dňom počujeme správy o nových a nových vakcínach. Aj Slovensko sa chystá očkovať už v decembri a prísť by mala prvá várka 150-tisíc vakcín.

Očkovania majú byť po celej Európe dobrovoľné, no čoraz viac sa hovorí o tom, že ten, kto nebude zaočkovaný (alebo nebude mať napr. aktuálny PCR negatívny test) nebude môcť napríklad cestovať lietadlom či navštíviť inú krajinu v EÚ.

Aj slovenská vláda chce veľkou kampaňou ľudí prinútiť sa dať zaočkovať a hovorí sa aj o odškodňovaní, ak by vakcína mala nežiadúce účinky.

Britský politik Nadhim Zahawi, ktorý je námestníkom ministra zdravotníctva a má na starosti agendu vakcinácie zase v pondelok uviedol, že ľudia, ktorí sa nedajú zaočkovať proti koronavírusu môžu zabudnúť na návštevu reštaurácií, barov, kín alebo športovísk. Prevádzkovatelia týchto zariadení budú môcť vyžadovať dôkaz o tom, že človek je zaočkovaný proti koronavírusu.

Na otázku BBC, či bude existovať imunitný pas, Zahawi uviedol, že informácia o očkovaní proti COVID-19 môže byť zahrnutá v telefónnej aplikácii osôb, ktorá informuje miestnych lekárov o jej stave.

„Tlak bude prichádzať oboma spôsobmi, od poskytovateľov služieb, ktorí povedia: „ pozrite sa, chceme vedieť, že ste boli očkovaní “, ale tiež urobíme túto technológiu čo najjednoduchšou a najprístupnejšou,“ dodal minister. Podľa neho sa budú chcieť samotné podniky zapojiť do takéhoto postupu aj bez toho aby to bolo povinné na legislatívnej úrovni. Ako príklad uvádza už terajšie zapojenie podnikov pri používaní aplikácie, ktorá monitoruje nakazených.

S takýmto návrhom však nesúhlasí šéf úradu britskej vlády Michael Gove „Určite neplánujem zaviesť očkovacie preukazy a neviem o nikom inom vo vláde, kto by to plánoval,“ povedal. Najdôležitejšia vec je podľa Govea uistiť sa, že bude zaočkovaný čo najvyšší počet ľudí. Pripomenul, že v súčasnosti prebieha testovanie troch vakcín s cieľom zaistiť, že sú bezpečné.