Zo sveta

Brazílsky prezident sa postavil šéfovi WHO: „Ľudia umierajú po druhej dávke“

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Objavilo sa nové video, na ktorom brazílsky prezident Bolsonaro konfrontuje šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedrosa Adhanoma ohľadom obmedzenia vakcíny covid-19 a pýta sa, prečo ľudia na covid umierajú aj po druhej dávke vakcíny.

Diskusia sa uskutočnila počas nedávneho summitu svetových lídrov G20 v Ríme.

Bolsonaro spochybnil Adhanoma v otázke očkovacích pasov a tvrdil, že „na celom svete sú ľudia, ktorí potrebujú pracovať, aby sa uživili“.

Dodal, že výluky destabilizovali svetovú ekonomiku a varoval, že pokiaľ budú pokračovať, „ekonomika sa zrúti“.

Adhanom povedal, že nechce ďalšie výluky, a súhlasil s tým, že program očkovacích pasov je „diskrimináciou“, ale iba v čase, keď je v niektorých krajinách stále nízky počet očkovaných.

„V Brazílii mnohí, ktorí dostanú druhú dávku, dostanú COVID,“ povedal Bolsonaro, na čo šéf WHO reagoval slovami, že vakcína nezastavuje šírenie COVIDu, ale znižuje riziko vážneho ochorenia a úmrtia.

„V Brazílii zomiera mnoho ľudí, ktorí dostali druhú dávku,“ upresnil Bolsonaro, na čo Adhanom reagoval slovami, že na vine sú základné ochorenia.

Bolsonaro potom deklaroval neschopnosť zastaviť povinné očkovanie detí, na čo Adhanom reagoval slovami, že WHO nepodporuje podávanie vakcíny deťom.

Brazílsky prezident sa potom posťažoval, že kedykoľvek sa na vakcínu spýta, je obvinený z toho, že vypúšťa „falošné správy“.

„Máme zviazané ruky, v stávke sú životy našich detí,“ povedal Bolsonaro.

Keď sa Adhanoma spýtal na pôvod koronavírusu, Adhanom sa zasmial a odpovedal: „Stále to študujeme.“

Bolsonaro je dlhodobo skeptický voči vakcíne a uzatváracím opatreniam Covid-19

Po príchode na Valné zhromaždenie OSN v septembri bol nútený jesť pizzu na chodníku, pretože nie je očkovaný, a preto má v New Yorku zakázané stolovať vo vnútri budov.

Bolsonaro opakovane obhajoval liek hydroxychlórochín a tvrdil, že „keby sa hydroxychlórochín nespolitizoval, mohlo byť zachránených oveľa viac životov“

Brazílsky prezident sa v júli 2020 sám nakazil koronavírusom, ale uviedol, že sa dokázal rýchlo zotaviť vďaka svojej minulosti „športovca“ v armáde.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *