Bratislavská lekárka podala ivermektín 80 pacientom. Stav všetkých sa zlepšil - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Bratislavská lekárka podala ivermektín 80 pacientom. Stav všetkých sa zlepšil

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Praktická lekárka pre dospelých v bratislavskej štvrti Petržalka Etela Janeková portálu Právo opísala svoje niekoľkotýždňové skúsenosti s podávaním ivermektínu pacientom. Prínos lieku hodnotí zatiaľ napospol pozitívne, píšu novinky.cz

Aktualizácia: Podľa novej štúdie nie je ivermektín žiadny zázračný liek

Ako ste sa dostala k ivermektínu?

Začali mi chodiť do ordinácie pacienti s covidom a už som naozaj nevedela, čo s nimi. Lieky, ktoré boli dostupné, nestačili, začala som preto čítať a študovať, čo podávajú týmto pacientom v zahraničí. Tak som sa dočítala o ivermektíne.

Spočiatku to bolo tak, že pacienti si tento liek priviezli sami zo zahraničia, pretože v susedných krajinách, ako sú Rakúsko a Maďarsko, bol vo voľnom predaji. Bol tam dostupný na parazitózu.

Takže prvé dávky ste vlastne nepredpisovali.

Pacienti chodili sami, že ho majú a dočítali sa, že je to dobré, ale nevedeli, ako ho užívať. Ja som si to naštudovala. Boli známe postupy od profesora Paula Marika.

V súčasnosti je liek dostupný vo slovenských nemocniciach aj v lekárňach. Takže už ho predpisujú?

V Bratislave tento týždeň pristálo lietadlo s 30 000 baleniami a bude sa používať na základe povolenia neregistrovaného lieku. Bude dostupný aj v lekárňach. Táto zásielka však nebude stačiť. Preto som požiadala o dovoz ďalších 50 000 balení.

Aké je dávkovanie?

Odporúčané dávkovanie ivermektínu je v počiatočnej aj v pokročilej fáze choroby 0,2 miligramu na kilogram váhy na deň v prípade hmotnosti človeka do 90 kilogramov. Ak má človek hmotnosť nad 90 kilogramov tak dávam 0,3 miligramu na kilogram váhy na deň. Podávam ho raz za 24 hodín, minimálne dva dni a maximálne päť dní. Vysadím ho, akonáhle sa stav pacienta zlepší.

Predpokladám, že ivermektín sa podáva s ďalšími liekmi.

Ivermektín nie je liek na samotný covid, je to podporný liek, ktorý bráni replikáciu vírusu. Veľa záleží na tom, v akom stave sa pacient ku mne dostane. V počiatkoch boli pacienti v ťažšom stave. Väčšinou už prichádzali so zápalom pľúc, kedy mali na röntgene obraz mliečneho skla, ale saturácia ešte nebola natoľko znížená, aby museli ísť do nemocnice. Týchto pacientov som začala liečiť. To bolo tak pred štyrmi týždňami.

Aké máte skúsenosti?

Nemám pacienta, ktorý by sa po podaní ivermektínu nezlepšil. Každý z nich mi povedal, že akonáhle užil prvé dve tri dávky, už sa cítil oveľa lepšie. Jeden pacient, ktorý dostal ivermektín, je po smrti, ale ten mal veľmi ťažké koexistujúce choroby. Takže nezomrel na covid, ale s covidom. Stav ostatných pacientov sa výrazne zlepšil. Ani jeden z pacientov, ktorí sa liečili u mňa, sa nedostal do nemocnice. To je veľmi dobrý výsledok, a to tu boli aj pacienti v ťažkom stave.

V kombinácii s čím ivermektín podávate?

V začiatkoch ochorenia ešte dávame vo vyššej dávke vitamíny C a D spolu so zinkom a aspirínom. Keď na základe výsledkov z odberu krvi zistíme, že prebieha bakteriálne zápal, pridáme antibiotiká. Ak pacient zle dýcha, pošlem ho na röntgen. Máme jedno miesto v Bratislave, kde röntgenujú pacientov s covidom. To nemá každé mesto. Pokiaľ na röntgene vidíme rozbehnutý zápal pľúc v podobe obrazu mliečneho skla, pridávame celkovú kortikoterapiu, do ktorej patrí aj dexametazón. Je to veľmi komplexná liečba, pretože covid postihuje zápalom celé telo, takže nemôžeme liečiť len časť organizmu.

Koľko pacientov s covidom ste liečila ivermektínom?

Už to bude 80 pacientov. Ani jeden z nich sa nedostal do nemocnice. Mala som dvoch hospitalizovaných pacientov, ale to bolo ešte na jeseň, keď sme ešte o ivermektíne nič nevedeli. Obaja sa vyliečili.

Má vedľajšie účinky?

Ivermektín je na trhu tridsať rokov. Mám veľmi rada staré lieky, pretože u nich viem, čo od nich môžem očakávať. Len u jedného pacienta som mala nežiaduci účinok, ale on užil trojdňový dávku naraz a mal z toho hnačku. Inak vedľajšie účinky nie sú.

Slovensko doviezlo ivermektín ako prvé v Európskej únii. Čo si o tom myslíte?

Je to veľký úspech, že sme ako odborníci dokázali presvedčiť naše vedenie na ministerstve zdravotníctva k dovozu ivermektínu. Boli samozrejme pod tlakom, pretože situácia na Slovensku je veľmi zlá. Viac ľudí nám zomiera a priebeh covidu je oveľa horší, ako na jeseň.

Pokiaľ bude v dostatočnom množstve, mohli by sme ho dávať aj ako profylaxiu. Ideálne by to bolo pre človeka, ktorý bol v kontakte s pozitívne testovanou osobou. Ak by bol napríklad pozitívny jeden člen rodiny, ostatní by mali užívať ivermektín. Na to ho však zatiaľ nemáme dostatok. Tiež sa nesmie podávať tehotným ženám a deťom pod 20 kilogramov.

Čo by ste povedala ľuďom, ktorí sa ešte s ivermektínom nestretli?

Je to liek, ktorý tú chorobu skráti a v mnohých prípadoch zabráni hospitalizáciu. Navyše je lacný, podľa všetkého bezpečný a mohol by byť bežne dostupný. Iné, najmä novšie lieky, ktoré sa na covid používali, sú enormne drahé.

zdroj: novinky.cz