Bratia zavraždili vlastnú sestru na príkaz otca, pretože odmietla sobáš. Rodina mohla mať 40 kráv - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Bratia zavraždili vlastnú sestru na príkaz otca, pretože odmietla sobáš. Rodina mohla mať 40 kráv

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Južný Sudán si pripísal ďalší prípad vraždy dievčaťa, ktorú kvôli odmietnutiu výhodného sobáša zabili na príkaz otca jej vlastné bratia. Krajina sa snaží proti núteným sobášom bojovať dlhodobo, avšak zatiaľ neúspešne. Ľudskoprávne organizácie naliehajú na vládu, aby situáciu riešila. Viac ako polovica dievčat sa vydá pred dovŕšením osemnástich rokov.

Podľa sudánskeho ministra informácií Taban Abela zavraždili dvadsaťročnú Nyaluk Magorokovú v východosúdánskom meste Yirol jej bratia, aby ju potrestali za odmietnutie sobáša s vysokým venom. Rodičia sa snažili prinútiť svoju dcéru, aby sa vydala za muža, ktorý za jej ruku ponúkol štyridsať kráv.

Podľa Abela je za vraždu dievčaťa zodpovedný jej otec a odmietnutý nápadník. Oboch mužov polícia zadržala. “Otec bol tým, kto nariadil ľuďom, aby zabili jeho dcéru. Rozhnevalo ho, že sa nechcela vydať, “uviedol Abel pre rozhlasovú stanicu Tamazuj. Nútené sobáše sú podľa neho vážny problém, ktorý je potrebné riešiť.

“Je to barbarský čin, ktorý vyžaduje okamžitý zásah vlády. Vo veľmi krátkej dobe je to ďalší prípad. V minulom roku zomrelo iná dievča potom, čo ju jej otec ubil kvôli odmietnutiu sobáša, “uviedol Abel.

Južný Sudán sa s nútenými sobášmi zápasí dlhodobo, problém sa týka aj dievčat mladších ako osemnásť rokov. Vlani na jeseň rodina vydala sedemnásťročnú dcéru proti jej vôli potom, čo ju vydražila v kontroverznej aukcii na Facebooku. Podľa štúdie humanitárnej organizácie UNICEF z roku 2017 sa približne 52 percent všetkých juhosudánskych dievčat vydá pred dovŕšením osemnástich rokov.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *