Zo sveta

„Bránite sa očkovaniu proti covidu? Máte padáka“ USA dali zamestnávateľom bič na odmietačov vakcín

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Americkí zamestnávatelia môžu po zamestnancoch vyžadovať očkovanie. Pracovníci majú právo injekciu odmietnuť, potom im však hrozí vyhadzov. Vláda vydala nové stanovy, v ktorých objasňuje zdravotné predpisy v čase pandémie. Experti sú skeptickí kvôli nedôvere verejnosti.

Nariadenie pochádza z Komisie pre rovnaké pracovné príležitosti (EEOC), informuje americký denník The New York Times. Politici vidia vo vakcinácii jedinú cestu, ako šírenie pandémie, ktorá stála viac ako 300 000 Američanov život, zastaviť. Experti sa domnievajú, že pri dostatočnom množstve očkovaných ľudí sa vytvorí v populácii komunitná imunita a krajina sa bude môcť navrátiť k normálnemu fungovaniu.

Komisia tiež vyvracia obavy, že by bol povinným očkovaním narušený zákon z roku 1990. Ten obmedzuje prístup zamestnávateľov k informáciám o zdravotnom stave pracovníkov, čím sa má predísť k diskriminácii.

Očkovanie je však podľa nových stanov mimo tohto rámca. „Ak je vakcína dodaná zamestnancovi zamestnávateľom kvôli ochrane pred covidom-19, zamestnávateľ nezisťuje informáciu o individuálnych zdravotných problémoch či zdravotnom stave,“ napísala vládna komisia vo svojom vyhlásení. „Teda nejde o zdravotnú kontrolu,“ dodáva podľa amerického denníka NY Times.

Lídri komisie poukazujú na to, že môžu existovať legitímne dôvody, prečo sa pracovníci nechcú nechať očkovať. Môžu byť spojené so zdravotným stavom alebo napríklad náboženským presvedčením. V takýchto prípadoch musia zamestnávatelia preukázať, že očkovanie je „nutné pre dané odvetvie“. Ak je naplnená táto skutočnosť, majú šéfovia firiem nárok pracovníkov pri odmietnutí vakcíny prepustiť.

Rozhodnutie vlády sprevádza skepsa. Prieskum CNN ukázal, že 55% newyorských hasičov by si vakcínu ponúkanú vedením ich oddelenie nevzali. V novembri by súhlasilo s očkovaním iba 58% Američanov.

Experti tvrdia, že kvôli strate dôvery verejnosti k politickým elitám a masmédiám sa verejným priestorom šíri nespočet konšpiračných teórií ohľadom vakcín. To môže spôsobiť, že sa nenechá očkovať dostatočný počet osôb pre zastavenie šírenia pandémie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je potrebné, aby vakcínu dostalo okolo 65% populácie.