Blázon v Černobyle zmeral radiáciu v oblečení hasičov, ktorí hasili reaktor (Video) - MAGAZÍN 1
Slovensko

Blázon v Černobyle zmeral radiáciu v oblečení hasičov, ktorí hasili reaktor (Video)

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Keď 26. apríla 1986 explodoval štvrtý reaktor v Černobyle, boli k nemu privolaní hasiči, ktorí do podivného ohňa liali tisíce litrov vody. Netušili, že reaktor tým neuhasia a navyše, že pre mnohých z nich sa tento zásah stane osudným. Veľmi rýchlo začali pociťovať účinky radiácie, ktorá dosahovala v tom čase extrémnych hodnôt.

Akútna otrava radiáciou sa prejavovala vracaním a hasičov začali sanitkou prevážať do najbližšej nemocnici v Pripjati. Nemocnica mala kapacitu pre 410 pacientov. Bol to pomerne rozsiahly komplex prepojených budov nachádzajúci sa približne 10 kilometrov od elektrárne.

Oblečenie hasičov bolo do poslednej nitky nasiaknuté vysokými dávkami radiácie. Sestričky ich obleky spolu s topánkami umiestnili v pivnici nemocnice, kde sú dodnes.

Ako to ale v suteréne nemocnice vyzerá? Desivú atmosféru miesta Vám môže priblížiť napríklad video od Nemca Gerrita. Môžete počuť charakteristické zvuky ohlasujúce radiáciu. Keď sa priblíži napríklad k topánke hasičov, radiácia vystreľuje do závratných výšok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *