Biznis storočia? Najdrahší antigénový test stál Slovensko 75-tisíc eur! MOM-ky zarábali milióny - MAGAZÍN 1
Slovensko

Biznis storočia? Najdrahší antigénový test stál Slovensko 75-tisíc eur! MOM-ky zarábali milióny

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Všetci si pamätáme na plošné testovanie, ktoré začalo v októbri roku 2020 a mala to byť Matovičova atómová bomba proti Covidu. Od vtedy sa však čísla na Slovensku rapídne zhoršili a v niektorých týždňoch sme boli aj najhorší na svete.

Slovensko nakúpilo samotné antigénové testy za 110 miliónov eur a ďalšie stovky miliónov išli na mobilné odberové miesta a iné výdavky spojené s testovaním. Mimovládna organizácia Nadácia zastavme korupciu poukazuje v rámci svojich zistení aj na možné podvody, ktoré súviseli najmä s mobilnými odbernými miestami (MOM). Takéto MOM-ky vytvárali súkromníci na základe podmienok vlády a dlhodobo sa hovorí o tom, že prevádzkovatelia odberových miest mohli prísť k peknému biznisu.

Plošné testovanie bolo pre Slovensko naozaj finančne náročné. „Kým 17. februára nás nájdenie jedného pozitívneho v Hlohovci stálo približne 59 eur, 1. mája v Nitre to bolo rekordných 75-tisíc,“ informuje Nadácia Zastavme korupciu. 

Nadácia informuje aj o zárobkoch najväčších prevádzkovateľov takýchto MOMiek. Najviac podľa nej zarobila spoločnosť Váš lekár. Tá prevádzkuje 23 mobilných odberových miest, ktoré celkovo priniesli do účtovníctva príjem vo výške 2 875 000 eur. Aj dvojmiliónových spoločností je hneď niekoľko. Sú medzi nimi DZS M. K. Trans a SlovakTransLine aj RMHC 1 a Royal Medicine Health Care. Ďalších 11 firiem zarobilo na prevádzkovaní MOM viac ako 1 milión eur.