Bill Gates prehovoril o skorom konci pandémie koronavírusu - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Bill Gates prehovoril o skorom konci pandémie koronavírusu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates naznačil, že koronavírus sa stane menej nebezpečný už do leta budúceho roka. Podnikateľ vyslovil možný scenár pandémie počas prejavu na Novom ekonomickom fóre Michaela Bloomberga.

„Možno bude (úmrtnosť; pozn. red.) ešte nižšia ako pri sezónnej chrípke – to sa stane, ak nedôjde k prekvapeniam, ako sú nové kmene, ktoré nemožno nikdy vylúčiť,“ povedal.

Podnikateľ zdôraznil, že to je teraz možné vďaka úspechu moderných metód prevencie a liečby, ako je očkovanie. Gates tiež poznamenal, že vyrovnanie chorobnosti a úmrtnosti na koronavírusovú infekciu a chrípku sa stane signálom k úplnému oživeniu ekonomiky.

Podľa zakladateľa Microsoftu bude ľudstvo v blízkej budúcnosti čeliť výzve boja proti novým variantom chrípky. Podľa Gatesa by si ľudstvo malo uchovať svoje know-how práve preto, aby zabránilo novej pandémii spôsobenej mutáciami choroby.

Celosvetovo bolo zaznamenaných viac ako 254 miliónov prípadov koronaviru a približne 5,11 milióna pacientov zomrelo.

Názor imunológa

Čo sa môže stať s koronavírusom SARS-CoV-2 za dlhú dobu? V rozhovore pre Sputnik o tom prehovoril odborník na obzvlášť nebezpečné infekcie, imunológ Vladislav Žemčugov.

Uviedol, že odborníci odhadujú varianty ďalšej evolúcie SARS-CoV-2 aj na základe poznatkov o vývoji iných vírusov.

„Atypická pneumónia (pozn. red.: SARS) a MERS (Middle East Respiratory Syndrome, blízkovýchodný respiratórny syndróm) jednoducho neexistujú, nikto ich nemôže nájsť, zmizli. Nedošlo u nich k mutáciám, ktoré by im umožnili ďalší život. Myslím, že jednoducho zahynuli v prírode,“ povedal Vladislav Žemčugov.

Existuje iný variant evolúcie vírusov. Počas mutácií môžu stratiť agresivitu a zabývať sa v organizmoch tých alebo iných živočíchov bez toho, aby im uškodili, pokračoval lekár. Vysvetlil, že sa to dá napríklad povedať o víruse ebola. Ten nezabíja veľké netopiere, na ktorých žije, ich imunita zase neničí vírus. Ale keď sa človek dostane do kontaktu s krvou nositeľa vírusu, ochorie, dôjde k prepuknutiu choroby spôsobenej vírusom, vysvetlil odborník na zvlášť nebezpečné infekcie.

Koronavírus má tri varianty vývoja, domnieva sa lekár. Prvý variant je podľa neho taký, že si koronavírus SARS-CoV-2 nájde nového majiteľa, s ktorým bude dosiahnutý „imunitný konsenzus“. Druhou variantou je to, že môže zmiznúť ako SARS a MERS. Tretí variant je pre ľudstvo najhorší a to, že bude stále parazitovať na ľuďoch ako druhý vírus chrípky, vysvetlil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *