Bielorusko uvalilo sankcie na automobilku Škoda - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Bielorusko uvalilo sankcie na automobilku Škoda

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Bieloruská vláda sa rozhodla zakázať dovoz výrobkov radu firiem, a to vrátane českej automobilky Škoda Auto. Podľa oficiálnych informácií sa príčinou zavedených sankcií stala potreba zabezpečiť národné záujmy a v neposlednom rade svoju rolu zrejme zohrala aj pozícia vedenia firmy voči hokejovým majstrovstvá sveta, ktoré sa pôvodne mali konať v Bielorusku.

Na zoznam firiem, proti ktorým boli uvalené sankcie zo strany bieloruskej vlády, sa okrem Škodovky dostali napríklad spoločnosti Liqui Moly a Beiersdorf. Uvádza sa, že zmienené obmedzenia boli zavedená v rámci zaistenia národných záujmov a vzhľadom k nepriateľským krokom voči bieloruskému národu zo strany uvedených ekonomických subjektov.

V dokumente sa priamo neuvádza, že zákaz dovozu výrobkov vyššie uvedených firiem súvisí s ich postojom voči majstrovstvám sveta v hokeji, ktoré mali prebehnúť tento rok v Bielorusku a Lotyšsku.
Pripomeňme však, že Škoda Auto na začiatku tohto roka dala jasne najavo, že nebude sponzorovať turnaj, pokiaľ sa bude konať práve v tejto krajine. Členom vedenia českej automobilky totiž vadila situácia ohľadom porušovania ľudských práv počas protestov v republike, ktoré vypukli po minuloročných prezidentských voľbách. Obdobné stanovisko zaujali aj firmy Liqui Moly a Nivea.