Zo sveta

Biden: Putinovi som povedal, že by som mohol ísť ešte ďalej, ale rozhodol som sa, že tak nespravím

Americký prezident Joe Biden vystúpil s prejavom, ktorý bol venovaný Rusku, ohodnotil v ňom perspektívy vzťahov Washingtonu a Moskvy, pripomenul tiež telefonický rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Počas svojho prejavu americký prezident Biden pripomenul nedávny telefononický rozhovor s ruským prezidentom Putinom a upozornil na to, že vzájomná komunikácia bola „otvorená a zdvorilá“.

„Zastupujeme dve veľké veľmoci, ktoré majú veľkú zodpovednosť za globálnu stabilitu. Prezident Putin a ja máme značnú zodpovednosť za to, aby sme udržali tieto vzťahy v pracovnom stave, „vysvetlil Biden.

Biden tiež označil Rusov a Američanov za „hrdé a patriotické národy“, ktoré „majú záujem o mierovú a bezpečnú budúcnosť“

Nové sankcie

Americký prezident tiež spresnil, že včera zaviedol sankcie proti Rusku „kvôli zasahovaniu do volieb v USA“. Dodal, že „vo svojom odpore mohol ísť aj ďalej, ale vybral iný spôsob a uprednostnil odpor, ktorý je proporcionálny spôsobeným škodám“.

„USA nechcú začínať ďalší cyklus eskalácie a konfliktu s Ruskom. Chceme stabilné, predvídateľné vzťahy. Ale či Rusko bude naďalej zasahovať do záležitostí našej demokracie, som pripravený prijať nové odvetné kroky, „tvrdí americký politik.

Líder USA zdôraznil dôležitosť osobnej komunikácie s ruským prezidentom. Podľa neho to môže byť podpora zlepšenia rusko-amerických vzťahov.

„V súvislosti s tým som mu (pozn. Vladimirovi Putinovi) navrhol stretnutie toto leto niekde v Európe. Na summite môžeme prerokovať celý rad otázok, ktoré pred našimi krajinami stoja. Naše tímy teraz prerokúvajú túto možnosť. A po tomto summite, ako verím, USA a Rusko môžu začať dialóg o strategickej stabilite, „poznamenal americký prezident.

Joe Biden sa tiež domnieva, že Washington a Moskva môžu spolupracovať v rade svetových problémov: kontrola zbrojenia a bezpečnosť. Ako príklad uviedol päťročné predĺženie zmluvy START III.

„Zhodli sme sa (pozn. V rozhovore s Putinom), že spoločne môžeme zvládnuť kritické globálne výzvy, ktoré od USA a Ruska vyžadujú spoluprácu. Tieto výzvy zahŕňajú jadrové nebezpečenstvo zo strany Iránu a Severnej Kórey, ukončenie súčasnej pandémie, boj s existenciálnym nebezpečenstvom klimatických zmien, „dodal Biden.