Biden: Putinovi som povedal, že by som mohol ísť ešte ďalej, ale rozhodol som sa, že tak nespravím

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré sa liberálom nepáčia, no potrebujeme, aby ste nás v našom boji podporili! Ľubovoľnou sumou nám pomôžete ísť v tejto ceste ďalej! ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Americký prezident Joe Biden vystúpil s prejavom, ktorý bol venovaný Rusku, ohodnotil v ňom perspektívy vzťahov Washingtonu a Moskvy, pripomenul tiež telefonický rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Počas svojho prejavu americký prezident Biden pripomenul nedávny telefononický rozhovor s ruským prezidentom Putinom a upozornil na to, že vzájomná komunikácia bola „otvorená a zdvorilá“.

„Zastupujeme dve veľké veľmoci, ktoré majú veľkú zodpovednosť za globálnu stabilitu. Prezident Putin a ja máme značnú zodpovednosť za to, aby sme udržali tieto vzťahy v pracovnom stave, „vysvetlil Biden.

Biden tiež označil Rusov a Američanov za „hrdé a patriotické národy“, ktoré „majú záujem o mierovú a bezpečnú budúcnosť“

Nové sankcie

Americký prezident tiež spresnil, že včera zaviedol sankcie proti Rusku „kvôli zasahovaniu do volieb v USA“. Dodal, že „vo svojom odpore mohol ísť aj ďalej, ale vybral iný spôsob a uprednostnil odpor, ktorý je proporcionálny spôsobeným škodám“.

„USA nechcú začínať ďalší cyklus eskalácie a konfliktu s Ruskom. Chceme stabilné, predvídateľné vzťahy. Ale či Rusko bude naďalej zasahovať do záležitostí našej demokracie, som pripravený prijať nové odvetné kroky, „tvrdí americký politik.

Líder USA zdôraznil dôležitosť osobnej komunikácie s ruským prezidentom. Podľa neho to môže byť podpora zlepšenia rusko-amerických vzťahov.

„V súvislosti s tým som mu (pozn. Vladimirovi Putinovi) navrhol stretnutie toto leto niekde v Európe. Na summite môžeme prerokovať celý rad otázok, ktoré pred našimi krajinami stoja. Naše tímy teraz prerokúvajú túto možnosť. A po tomto summite, ako verím, USA a Rusko môžu začať dialóg o strategickej stabilite, „poznamenal americký prezident.

Joe Biden sa tiež domnieva, že Washington a Moskva môžu spolupracovať v rade svetových problémov: kontrola zbrojenia a bezpečnosť. Ako príklad uviedol päťročné predĺženie zmluvy START III.

„Zhodli sme sa (pozn. V rozhovore s Putinom), že spoločne môžeme zvládnuť kritické globálne výzvy, ktoré od USA a Ruska vyžadujú spoluprácu. Tieto výzvy zahŕňajú jadrové nebezpečenstvo zo strany Iránu a Severnej Kórey, ukončenie súčasnej pandémie, boj s existenciálnym nebezpečenstvom klimatických zmien, „dodal Biden.