Biden: Putinovi som povedal, že by som mohol ísť ešte ďalej, ale rozhodol som sa, že tak nespravím - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Biden: Putinovi som povedal, že by som mohol ísť ešte ďalej, ale rozhodol som sa, že tak nespravím

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Americký prezident Joe Biden vystúpil s prejavom, ktorý bol venovaný Rusku, ohodnotil v ňom perspektívy vzťahov Washingtonu a Moskvy, pripomenul tiež telefonický rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Počas svojho prejavu americký prezident Biden pripomenul nedávny telefononický rozhovor s ruským prezidentom Putinom a upozornil na to, že vzájomná komunikácia bola “otvorená a zdvorilá”.

“Zastupujeme dve veľké veľmoci, ktoré majú veľkú zodpovednosť za globálnu stabilitu. Prezident Putin a ja máme značnú zodpovednosť za to, aby sme udržali tieto vzťahy v pracovnom stave, “vysvetlil Biden.

Biden tiež označil Rusov a Američanov za “hrdé a patriotické národy”, ktoré “majú záujem o mierovú a bezpečnú budúcnosť”

Nové sankcie

Americký prezident tiež spresnil, že včera zaviedol sankcie proti Rusku “kvôli zasahovaniu do volieb v USA”. Dodal, že “vo svojom odpore mohol ísť aj ďalej, ale vybral iný spôsob a uprednostnil odpor, ktorý je proporcionálny spôsobeným škodám”.

“USA nechcú začínať ďalší cyklus eskalácie a konfliktu s Ruskom. Chceme stabilné, predvídateľné vzťahy. Ale či Rusko bude naďalej zasahovať do záležitostí našej demokracie, som pripravený prijať nové odvetné kroky, “tvrdí americký politik.

Líder USA zdôraznil dôležitosť osobnej komunikácie s ruským prezidentom. Podľa neho to môže byť podpora zlepšenia rusko-amerických vzťahov.

“V súvislosti s tým som mu (pozn. Vladimirovi Putinovi) navrhol stretnutie toto leto niekde v Európe. Na summite môžeme prerokovať celý rad otázok, ktoré pred našimi krajinami stoja. Naše tímy teraz prerokúvajú túto možnosť. A po tomto summite, ako verím, USA a Rusko môžu začať dialóg o strategickej stabilite, “poznamenal americký prezident.

Joe Biden sa tiež domnieva, že Washington a Moskva môžu spolupracovať v rade svetových problémov: kontrola zbrojenia a bezpečnosť. Ako príklad uviedol päťročné predĺženie zmluvy START III.

“Zhodli sme sa (pozn. V rozhovore s Putinom), že spoločne môžeme zvládnuť kritické globálne výzvy, ktoré od USA a Ruska vyžadujú spoluprácu. Tieto výzvy zahŕňajú jadrové nebezpečenstvo zo strany Iránu a Severnej Kórey, ukončenie súčasnej pandémie, boj s existenciálnym nebezpečenstvom klimatických zmien, “dodal Biden.