Bezdomovec dostal 100€ pokutu, lebo nebol doma

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Na Slovensku platia prísne pravidlá a ľudia nesmú opustiť okres. Výnimku má napríklad len cesta do práce alebo cesta za lekárom. Musíte mať však platný negatívny test. Ani do prírody nesmiete ísť mimo okres.

Na stránke Nekŕmte nás odpadom, kam ľudia posielajú svoje postrehy či zážitky, ktoré sa im stali, sa objavil príspevok, kde človek bez domova, dostal pokutu 100€. Jeho trvalé bydlisko je totiž v Slovenskej Lupči (okres Banská Bystrica), no dlhé roky žije ako bezdomovec v Bratislave. Porušil však nariadenia, pretože nebol vo svojom okrese.

„V sobotu popoludní o 13:51 dostal pokutu 100€ človek, ktorý prechádzal ulicou v Bratislave. Ako človek bez domova tu žije niekoľko rokov, no trvalý pobyt má v Slovenskej Ľupči. Porušil tak zákaz vychádzania mimo okres.
Táto absurdná situácia sa stala v čase, kedy je povolené chodiť do prírody, do obchodu. Tento človek bol políciou zastavený na ulici náhodne, aby sa legitimoval. Políciu pred pokutou nezastavila ani informácia, že človek nemá domov. Pán mal na sebe respirátor a pri sebe potvrdenie o prekonaní COVID-19.“ píše sa v príspevku.

„Ľudia bez domova nemajú možnosť dodržiavať zákaz vychádzania. Sociálne služby nie sú schopné pokryť potreby viac ako 23 000 ľudí na Slovensku, ktorí nemajú kde tráviť čas počas lockdownu. Len v Bratislave žije mnoho ľudí bez domova, ktorí sem pricestovali z iných regiónov a nemajú možnosť vrátiť sa naspäť. Pokutovanie týchto ľudí spôsobí jediné – prehlbovaie ich krízy a navyšovanie dlhu, ktorý nie sú schopní splácať.“ ďalej dodáva autor.