Zo sveta

Bez rúšok a rozstupov. Svetoví lídri si v Anglicku užívali grilovačku

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Britskú verejnosť pobúrili fotografie z plážové barbecue párty, ktorú premiér Boris Johnson v sobotu usporiadal pre svetových štátnikov na summite G7 v Cornwalle. Na snímkach televízie BBC je vidieť najmenej 40 účastníkov, súčasné pravidlá pritom umožňujú maximálne 30. Na pláži sa dobre vetrá, hájil grilovačku minister zahraničia Dominic Raab.

Sobotňajšia grilovačka bola pre médiá uzavretá, to ale miestnym médiám nezabránilo zaobstarať zopár fotografií teleobjektívom z diaľky.

Verejnoprávna BBC zachytila ​​svetových lídrov, ako si užívajú klasickú anglickú zábavu: sledovali prelet akrobatických lietadiel RAF, pili maslový grog a opekali maršmelouny za zvukov tradičných námorníckych popevkov.

Bulvárny denník The Mirror napočítal na záberoch aspoň 40 ľudí, vrátane ochranky a personálu. Pritom podľa súčasného vládneho nariadenia sa môže v Anglicku na vonkajších akciácj zúčastniť maximálne 30 ľudí, čo vzbudilo rozhorčenie z toho, že Johnson kašle na svoje vlastné pravidlá.

Plážová grilovačka naštvala najmä prevádzkovateľov svadieb. Stovky párov totiž kvôli prísnemu limitu odkladajú svoj „veľký deň“ na neskoršie termíny. Každým týždňom sektor svadieb prichádza o 325 miliónov libier, píše denník Daily Mail.

Londýnska vláda zároveň odporučila Angličanom dodržiavať sociálne rozostupy, ktoré na fotkách takisto nie sú príliš vidieť. Len pár účastníkov na sebe malo rúško, dá sa ale predpokladať, že lídri G7 sú už naočkovaní.

Downing Street kritiku odmieta. „Včerajšia (sobotňajšia) akcia sa konala úplne v súlade s platnými pravidlami. Účastníci summitu boli každý deň testovaní a táto akcia sa konala vonku, „povedal premiérov hovorca. Odmietol tiež, že by počet hostí presiahol 30.