Zo sveta

Bez očkovania, žiadna práca. Taliani masovo protestovali proti opatreniam

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V Taliansku sa v piatok uskutočnili masové protesty proti covid opatreniam. Nový zákon žiada od ľudí, aby sa museli pri vstupe do práce preukázať covid passom. Ak sa odmietajú očkovať, musia sa každých 48 hodín testovať na vlastné náklady.

Tisíce ľudí v uliciach demonštrovali proti takýmto nariadeniam a vláda musela posilniť bezpečnostné zložky. Covidpasom sa museli doteraz Taliani preukázať pri vstupe do viacerých vnútorných priestorov, ako sú reštaurácie, múzeá, či pri cestách vysokorýchlostnými vlakmi. Avšak rozšírenie tejto povinnosti na všetky pracoviská rozvírila v krajine horúcu debatu. Covidpas budú musieť ukázať všetci pracovníci v súkromnom aj verejnom sektore. Vo veľkých inštitúciách, ako je napríklad sídlo štátnej železničnej spoločnosti Trenitalia, budú covidpasy pracovníkov kontrolovať špeciálnymi skenermi, schopnými čítať QR kód v mobilnom telefóne. V menších prevádzkach, ako sú napríklad reštaurácie, si zamestnávatelia musia stiahnuť aplikáciu na skenovanie kódov.

Toto nariadenie má v krajine, kde je proti covidu úplne zaočkovaných 80 percent ľudí nad 12 rokov, podnietiť ešte vyššiu zaočkovanosť. Taliansko pritom patrí medzi krajiny s najväčšou mierou zaočkovanosti v Európe. Pre ľudí, ktorí sa chcú dostať do práce, ale očkovať sa nechcú alebo nemôžu, týmto vzniká povinnosť testovať sa každých 48 hodín. Kapacita testovania bola počas prvej vlny pandémie „Achilovou pätou“ Talianska, pripomína agentúra AP.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *