Slovensko

Banskobystrická župa dala dva milióny eur firme za organizovanie očkovania v ťažkých časoch

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Župan Ján Lunter a nová funkcia, ktorá za Kotlebu neexistovala, vicežupan Ondrej Lunter, ktorý je jeho synom, rozbehli v kraji očkovaciu kampaň, ktorá je zmluvou limitovaná na 2 milióny eur a podľa všetkého bude táto suma naplnená.

V rámci očkovacej stratégie sa rodina Lunterovcov, ktorí ovládli kraj, rozhodli zapojiť do kampane eventovú agentúru Hurricane, aby Banskobystrickému kraju zorganizovala očkovanie. Ako dôvod uvádza podžupan Lunter januárové tušenie župnej administratívy, že štát očkovanie zvládať nebude.

Za profesionálne organizovanie očkovania si agentúra vypýtala sumu, ktorá je zmluvou limitovaná na 2 milióny eur. Je veľmi pravdepodobné, že táto suma bude naplnená.

Podžupan Lunter uviedol, že ohľadom organizácie očkovania v kraji sa „inšpiroval v Izraeli“. Ten sa teší vo svetových médiách povesti očkovacieho premianta. Izrael zveril organizovanie očkovania eventovým agentúram a banskobystrická župa sa ho rozhodla nasledovať.

Podľa Lunterovo tvrdenia je vakcinácia eventom, ako každá iná akcia, ktorú organizujú agentúry. Navyše podžupan Lunter upozorňuje aj na to, že eventové agentúry sú najviac (?) zasiahnuté krízou, keďže prišli o veľa zákaziek. Tým pádom dostáva konanie banskobystrickej župy navyše aj hlboký sociálny rozmer.

Monika Tódová cituje podžupana: „Dostali sme referencie na Hurricane. Agentúra má referencie z eventov, ako je Expo. Hľadali sme veľkú agentúru, ktorá má relevantné skúsenostiRobiť to cez eventovú agentúru znamená, že to robíte na vysokej organizačnej úrovni. Je to bezproblémové a funkčné.“ V rámci organizovania sú v pohotovosti aj výjazdové očkovacie jednotky, ktoré vyrážajú za seniormi.

Ondrej Lunter upozorňuje na kýženú štátnu métu zaočkovania 60 % obyvateľstva, čo však podľa neho „tiež niečo stojí“. Preto by podžupan bol rád, keby Ministerstvo zdravotníctva za kraj agentúre zaplatilo: „Neočakávam, žeby mal nastať nejaký problém. Dávame si na to extra pozor od začiatku. Pýtame si od ministerstva metodické usmernenie a podľa toho postupujeme a dávame si pozor na to, aké položky sú oprávnené.“

Tajomná veta na záver dáva tušiť, že celkové náklady nie sú dopredu presne určiteľné: „Aké drahé to bude, sa nedá určiť z rámcovej zmluvy.“ Suma 2 milióny je podľa Luntera maximálny strop. Uvidíme. Každopádne, pre zdravie občanov treba prinášať obete. Pokiaľ to nakoniec zaplatia daňoví poplatníci cez Ministerstvo zdravotníctva, tak to navyše bude bezbolestné. Pre župu, župana aj podžupana.

zdroj: Christianitas