Zo sveta

Babiš odkazuje WHO, aby radšej mlčali, keď hovoria o koronavíruse v Čechách

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

„Tá WHO, ktorá neodporučila rúška a ani nevedela, že je pandémia. Podľa mňa by mala mlčať. A pre české médiá, ktoré stále kritizujú a píšu, ako to nezvládame, posielam štatistiku počtu úmrtí v európskych štátoch na milión obyvateľov. Sme na tom veľmi dobre,“ píše český premiér Babiš.

Česká pobočka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) uviedla na Facebooku, že úroveň šírenia koronavírusovej infekcie v Česku je teraz podľa nej znepokojujúca. Varuje preto, že zámer hygienikov, podľa ktorého sa už má zrušiť trasovanie (pozn.red. vyhľadávanie) všetkých kontaktov nakazených covidom-19, nebude správnym riešením. Proti tomuto vyhláseniu sa ohradil premiér Andrej Babiš.

Údaje ukazujúce zvýšenú a rastúcu úroveň šírenia infekcie naprieč mnohými českými krajmi a okresmi podľa českej pobočky WHO svedčia o tom, že situácia v Českej republike je teraz znepokojujúca.

„Medzi 55 účastníkmi dohody o medzinárodných zdravotníckych predpisoch z roku 2005, ktoré sú európskymi členskými krajinami WHO v Európe, zaujíma Česká republika 16. miesto vo štrnásťdennom výskyte covidu-19, čo znamená nárast o 75% oproti predchádzajúcim dvom týždňom. Iba 7 krajín v európskom regióne WHO má teraz vyšší nárast v tomto období,“ uviedla zdravotnícka organizácia.

Zdôraznila tiež, že české nemocnice aj napriek tomu majú stále dostatočnú kapacitu pre zabezpečenie primeranej starostlivosti infikovaným, zatiaľ čo voľnú kapacitu je možné pozorovať aj v oblasti testovania na covid-19, ktoré sa značne rozšírilo a ukazuje dobré výsledky. Znepokojenie organizácie však vyvoláva skutočnosť, že Praha prestáva zvládať dohľadávanie kontaktov nakazených, a preto hygienické stanice uvažujú o vyhľadávanie iba vážnych prípadov covidu-19.

„Krajská hygienická stanica v Prahe tvrdí, že už dosiahla svoje kapacity pre trasovanie (vyhľadávanie) a že až 30% kontaktov pozitívne testovaných osôb zostáva neidentifikovaných. Riešením nie je zastaviť trasovanie, ale rýchlo navýšiť kapacity a rozšíriť služby, čo je vždy možné. Ide o úplný základ, ktorý musí byť úrady schopné zabezpečiť, „vyzýva zdravotnícka organizácia s tým, že by výrazná pomoc zamestnancom krajských hygienických staníc mala byť poskytnutá neodkladne.

S návrhom WHO však nesúhlasil český premiér Andrej Babiš, ktorý dokonca vyzval organizáciu, aby mlčala.

Minister zdravotníctva Adam Vojtěch sa rovnako ako Babiš ohradil voči varovaniu českej kancelárie WHO pred ústupom od sledovania kontaktov.

Potrebujeme vašu podporu, aby sme mohli pokračovať!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!